Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProjekt e-Government w RCz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-01-27 09:47:48
czechy, e-govenrment, czechpoint

Celem projektu e-Government jest stworzenie optymalnych warunków komunikacji elektronicznej pomiędzy urzędami i obywatelami, jak również pomiędzy poszczególnymi urzędami.

E-Government pozwala także na prowadzenie rejestrów i archiwizację dokumentów w formie elektronicznej. Aktem prawnym, który umożliwił wprowadzenie projektu, była ustawa Nr 300/2008 o działaniach elektronicznych oraz o autoryzowanej konwersji dokumentów (Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů). Do najważniejszych elementów tworzących podwaliny funkcjonowania e-Government są elektroniczne skrzynki pocztowe oraz punkty CzechPOINT.

Kompleksowe informacje o systemie e-Government można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej (www.mvcr.cz/egovernment.aspx).

 

CzechPOINT

CzechPoint, czyli Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál, to forma e-administracji działająca w RCz na podstawie ustawy nr 365/2000 o systemach informatycznych administracji publicznej (Zákon o informačních systémech veřejné správy).

czechpoint


Czech POINT jest systemem pozwalającym na bardzo szybkie pozyskanie przez wszystkie osoby fizyczne i prawne wiążących informacji z centralnych rejestrów prowadzonych przez różne instytucje. Należą do nich:

  • rejestr podmiotów gospodarczych, rejestr spółek w stanie upadłości (wyciągi);
  • wyciągi z rejestru karnego dla osób fizycznych i rejestru karnego osób prawnych;
  • dane z bazy licencjonowanych dostawców (Seznam kvalifikovaných dodavatelů), np. na potrzeby procedur przetargowych i zamówień publicznych;
  • wypisy z Katastru Nieruchomości - rejestr tytułów prawnych do nieruchomości;
  • wypis z rejestru punktów karnych kierowców.

W punktach Czech POINT istnieje ponadto możliwość:

  • uwierzytelnienia kopii dokumentu;
  • złożenia podpisu urzędowo poświadczonego;
  • autoryzowanej konwersji dokumentów papierowych na elektroniczne i odwrotnie;
  • złożenia jakiegokolwiek wniosku, o którym mowa w ustawie nr 455/1991 o działalności gospodarczej (§ 72 ustawy nie przewiduje innej możliwości złożenia wniosków), tj. np. ws. zgłoszenia działalności gospodarczej czy wprowadzenia lub zmiany danych w rejestrze podmiotów gospodarczych.

 

Punkty CzechPoint działają w siedzibach urzędów (dzielnicy, miasta, gminy i województwa), na pocztach, w czeskich ambasadach, biurach Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej, kancelariach notarialnych oraz wybranych placówkach banku CSOB. Został również uruchomiony projekt CzechPOINT@home, umożliwiający uzyskanie wyciągów z rejestrów publicznych w formie elektronicznej z doręczeniem do elektronicznej skrzynki pocztowej wnioskodawcy (jej działanie omówiono poniżej). Zakres dokumentów, które będzie można uzyskać tą drogą będzie rozszerzany w miarę wprowadzania wymaganych zmian legislacyjnych.

Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.czechpoint.cz.

 

 

Skrzynki elektroniczne

Pod koniec 2009 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej wprowadziło system skrzynek elektronicznych, które funkcjonują poprzez aplikację ISDS (Informační systém datových schránek). Operatorem skrzynek elektronicznych jest Czeska Poczta. Elektroniczne skrzynki pocztowe działają na podstawie wspomnianej na wstępie rozdziału ustawy Nr 300/2008. Dostęp do przydzielonej skrzynki umożliwia strona internetowa: https://www.mojedatovaschranka.cz.

Elektroniczne skrzynki pocztowe zmieniły sposób doręczania i wysyłania dokumentów urzędowych. Za pośrednictwem elektronicznych skrzynek komunikacja między urzędami a osobami prawnymi (lub fizycznymi) odbywa się w formie elektronicznej. Wg stanu na grudzień 2016 r. w Republice Czeskiej założonych było ponad 776 tys. skrzynek elektronicznych (por. http://www.datoveschranky.info/).

Osoby prawne, które wpisane są do ewidencji gospodarczej, mają przyznaną elektroniczną skrzynkę pocztową automatycznie i bezpłatnie. Dla jednej osoby prawnej przeznacza się jedną skrzynkę elektroniczną.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbka skrawaniem, detale precyzyjne, szlifowanie precyzyjne

Oferujemy detale precyzyjne powstające w procesie obróbki skrawaniem
Polska - KRAJENKA 2020-10-27 Dodał: Krzysztof Szymański Produkcja metalowych wyrobów gotowych, Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Strony internetowe

Kolcode Michał Koliński to firma tworząca profesjonalne i nowoczesne strony internetowe oraz skle...
Polska - RUSIEC 2020-10-26 Dodał: Michał Koliński IT/ICT Zobacz ofertę

Folia bąbelkowa, folia bąbelkowa warszawa

FOLIA BĄBELKOWA do uniwersalnego stosowania. Praktyczna w użytkowaniu i ekonomiczna w zakupie. F...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert