Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTransport w Czechach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-01-27 11:16:12
czechy, transport

Zasady funkcjonowania transportu drogowego, kolejowego i lotniczego w RCz.

TRANSPORT DROGOWY

RCz ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacji naziemnej. W jej skład wchodzą autostrady i drogi niższych klas (I, II i III klasy). Całkowita długość sieci drogowej wynosi ok. 56 tys. kilometrów. Z tej liczby 1.213 kilometry stanowią autostrady. Przejazdy autostradami są płatne.

W przypadku pojazdów do 3,5 tony należy wykupić i nakleić na przedniej szybie winietę. Ceny winiet na 2017 rok są następujące:

  • roczna - 1.500 CZK (ważna jest od 1 grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2018 r., a więc de facto rok i 2 miesiące),
  • miesięczna - 440 CZK,
  • 10 dniowa - 310 CZK.

Wykaz płatnych odcinków dróg na terenie Republiki Czeskiej – związany z obowiązkiem posiadania winiety dostępny jest na stronie: http://www.ceskedalnice.cz/pro-ridice/dalnicni-znamky#ceny.

Od 2010 r. na wszystkie pojazdy mechaniczne o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. nałożono opłatę drogową zwaną „mytem”. Myto płaci się za przejazd autostradami oraz odcinkami dróg klasy I oznaczonymi żółtą tabliczką z literką „M”.

W celu zapłaty myta, każdy pojazd należy wyposażyć w nieprzenośne urządzenie rejestrujące „Premid”. Urządzenie można nabyć w jednym z ok. 300 punktów dystrybucyjnych (z reguły na stacjach benzynowych). Opłata za wypożyczenie urządzenia wynosi 1.550 CZK i podlega zwrotowi po wykorzystaniu w miejscu jego nabycia lub na innej stacji obsługi (np. na stacji benzynowej przy wyjeździe z Czech). Urządzenie należy doładować kwotą co najmniej 500 CZK i utrzymywać aktywne podczas jazdy - dodatni stan konta. Urządzenie umieszcza się za przednią szybą pojazdu tak, aby nie przesłaniały go wycieraczki.

Opłata za przejechanie płatnego odcinka zostanie pobrana automatycznie po przejechaniu pod bramą kontrolną poboru opłaty. Stawka opłaty drogowej zależy od klasy drogi, długości odcinka, liczby osi i klasy emisji pojazdu. Jeżeli brak jest odpowiednich dokumentów stwierdzających klasę emisji (odpowiednie zaświadczenia i dokumenty przedkłada się przy pierwszym doładowaniu urządzenia), pojazd zostanie zakwalifikowany do klasy Euro 2.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowa kategoria taryfowa Euro 6, korzystna dla pojazdów z poziomem emisji spalin Euro VI i EEV.

 

Tabela opłat myta (pdf: PPE_PL_Tabela oplat myta.pdf).Myto 2017 

 Ważne linki dotyczące myta prowadzone również w języku polskim:

 

Mapa dróg, na których obowiązuje myto

Myto mapaUwaga! Obowiązuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t oraz pojazdów powyżej 3,5 t z przyczepą po autostradach oraz drogach I kategorii w niedziele i święta - cały rok w godz. od 13:00 do 22:00 oraz dodatkowo w okresie letnim od 1 lipca do 31 sierpnia - w piątki w godz. od 17:00 do 21:00 oraz soboty w godz. od 7:00 do 13:00.

Więcej informacji na temat wyjątków od ww. zakazu (dotyczących m.in. przewozu zwierząt żywych czy towarów szybkopsujących się) oraz poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu znajduje się na stronie internetowej www.ceskedalnice.cz.

 

TRANSPORT KOLEJOWY

Infrastruktura kolejowa w Republice Czeskiej należy do najgęstszych w krajach Unii Europejskiej (122 kilometry na tysiąc kilometrów kwadratowych powierzchni kraju). Ogółem sieć kolejowa liczy blisko 9,5 tys. km, z czego ponad 3,1 tys. km jest zelektryfikowanych.

 

TRANSPORT LOTNICZY

W Republice Czeskiej znajdują się 4 lotniska o znaczeniu międzynarodowym: Praga (ponad 13 mln podróżnych w 2016 r.), Brno (ok. 466 tys.), Ostrawa (ok. 310 tys.) i Karlowe Wary (ok. 52 tys.).

Pliki do pobrania

Tabela opłat myta
pdf | 114.31 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okiennice aluminiowe zewnętrzne

Zen Aluminium to wyłączny producent okiennic zewnętrznych oraz stolarki aluminiowej z Polski. Pos...
Polska - KOSZALIN 2020-06-25 Dodał: Jacek Czapiewski Transport i logistyka, Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Drzwi i okna Zobacz ofertę

Odzyskanie praw ochronnych do znaku towarowego w China

Odzyskiwanie znaku towarowego zarejestrowanego w Chinach przez podmiot trzeci.
Polska - STRASZYN 2020-06-14 Dodał: Michał Bielewicz Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Sektor kreatywny, Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert