Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzechy walczą o dużą chińską inwestycję oponiarską

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-04-03 10:09:27
czechy, inwestycje, linglong, oponiarski, opony

Republika Czeska zabiega o inwestycję chińskiej firmy Shandong Linglong Tire, która zamierza wybudować w regionie fabrykę opon. Jej głównym konkurentem jest sąsiednia Słowacja.

Ocenia się, że wartość inwestycji wyniesie co najmniej 0,5 mld USD, co dałoby jej 6. miejsce w rankingu największych inwestycji w RCz w ostatniej dekadzie (por. tabelę poniżej). Linglong w ramach inwestycji zapowiada otwarcie nie tylko zakładu produkcyjnego, ale również centrum B+R, a także budowę mieszkań dla przyszłych pracowników. Stworzone zostałoby ogółem 1,5 tys. miejsc pracy.Tabela Inwestycja Linglong-page-001


Przedstawiciel chińskiego inwestora informuje jednak, że w ostatnim czasie spadło tempo negocjacji z CzechInvestem, a konkurencyjną ofertę złoża Słowacja - tamtejszy rząd wydaje się bardziej zdeterminowany ze względu na wyższą stopę bezrobocia. Tymczasem premier B. Sobotka zapowiedział, że jednym z priorytetów nowego ministra przemysłu i handlu, J. Havliczka, będzie opracowanie nowego systemu zachęt inwestycyjnych, w którym nacisk z tworzenia nowych miejsc pracy zostanie przesunięty na wspieranie produkcji z wysoką wartością dodaną. Póki co obowiązują przepisy, zgodnie z którymi inwestor może otrzymać zachęty inwestycyjne (np. w formie ulg podatkowych, dofinansowania zakupu gruntów czy szkolenia pracowników) w wysokości maksymalnie 25% wartości inwestycji.

Przedstawiciel firmy Linglong twierdzi, że mimo wszystko preferowaną lokalizacją jest strefa przemysłowa Mosznov w powiecie Nowy Jiczyn, zważywszy jednak na konieczność rozpoczęcia produkcji w Europie w ciągu dwóch lat, firma nie wyklucza skorzystania z oferty rządu słowackiego.

Chińska inwestycja byłaby kolejną azjatycką inwestycją oponiarską w regionie w ostatnich latach, po projektach firmy Apollo z Indii na Węgrzech oraz firmy Nexen Tire z Korei Płd w Czechach. Umowę ws. udzielenia wsparcia tej ostatniej podpisano już latem 2014 r., do dziś koreański koncern nie zdobył jeszcze jednak kompletu wymaganych pozwoleń na budowę.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie MF Dnes z dn. 30/03/2017.