Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZmiany w systemie zachęt inwestycyjnych w RCz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-01-27 14:39:06
czechy, inwestycje, zmiany

Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu zleciło agencji CzechInvest przygotowanie do końca br. projektu zmiany Ustawy o zachętach inwestycyjnych.

Zasadniczym kierunkiem zmian ma być odejście od zachęt przyznawanych na tworzenie miejsc pracy na rzecz projektów z wysoką wartością dodaną, zwłaszcza centrów technologicznych i centrów usług strategicznych. Obecnie wsparcie materialne na tworzenie miejsc pracy oraz pokrycie kosztów szkoleń dla pracowników mogą uzyskać tylko słabiej rozwinięte regiony kraju. W nowym modelu wsparcie dla tego typu projektów zostałoby zwiększone, a wnioski mogłyby składać firmy z całego kraju. W przemyśle przetwórczym akcent ma zostać położony na projekty z długofalowymi planami wydatków na B+R.

W warunkach niskiego bezrobocia (5,2% na koniec 2016 r.) rząd czeski nie dostrzega już potrzeby wspierania inwestycji, zwłaszcza zagranicznych, które będą konkurować o siłę roboczą z obecnie działającymi na rynku firmami, tym bardziej, że wiele firm zaczyna działalność gospodarczą w RCz nawet bez tych zachęt. Tworzenie miejsc pracy z wysoką wartością dodaną ma prowadzić do zwiększenia poziomu płac, a tym samym poziomu życia społeczeństwa.

Minister handlu i przemysłu J. Mladek ogłosił już, że wsparcie dla inwestycji firmy Bosch, która zamierza zwiększyć produkcję części samochodowych w Czeskich Budziejowicach i rozbudować centrum rozwojowe, jest najprawdopodobniej ostatnią dużą inwestycją, która otrzyma wsparcie wg starych zasad. Negatywnie wobec wsparcia dla tej inwestycji wyraził się również wicepremier i minister finansów A. Babis, którego partia koalicyjna ANO prowadzi w sondażach przed październikowymi wyborami do Izby Poselskiej.

Zachęty inwestycyjne obowiązują w RCz w różnych formach od 1998 r. Obecnie można je uzyskać na projekty w przemyśle przetwórczy oraz na tworzenie lub rozbudowę centrów technologicznych i centrów usług strategicznych. Wsparcie świadczone jest w postaci odliczeń od podatku dochodowego od osób prawnych, materialnego do nowych miejsc pracy lub nabycia majątku, zwolnienia od podatku od nieruchomości oraz refundacji kosztów szkolenia lub przeszkolenia pracowników. W latach 1998-2016 wsparto ponad tysiąc projektów, które doprowadziły do stworzenia łącznie 180 tys. nowych miejsc pracy; wsparte firmy zainwestowały w RCz łącznie ponad 800 mld CZK (ok. 130 mld PLN). Najwięcej projektów wsparto w woj. usteckim (162), morawsko-śląskim (143) i środkowoczeskim (139), zaś pod względem branży w przemyśle motoryzacyjnym (324), maszynowym (133) oraz gumowym i przetwórstwie tworzyw sztucznych (98).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie danych Ministerstwa Przemysłu i Handlu RCz oraz Hospodarskych Novin z dn. 25/01/2017.