Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInwestycje bezpośrednie w Republice Czeskiej w I poł. 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-03-02 11:25:17
czechy, inwestycje, biz

Czeska agencja wspierania przedsiębiorczości i inwestycji CzechInvest ogłosiła, że w I połowie 2016 r. za jej pośrednictwem zakontraktowano 42 projekty inwestycyjne na łączną kwotę 16,9 mld CZK (ok. 660 mln USD). Mają one doprowadzić do stworzenia 6 tys. miejsc pracy.

W większości (5 na 6 inwestycji) chodzi o rozwój dotychczasowych projektów, a tylko pozostałe 15% przypada na nowe inwestycje.

Najwięcej projektów zakontraktowali w omawianym okresie inwestorzy z Niemiec (9), Republiki Czeskiej (6), Austrii i Szwajcarii (po 5). Inwestorzy z Niemiec odpowiadają także za największą łączną kwotę inwestycji z danego państwa (260 mln USD), wyprzedzając swych odpowiedników z Austrii (104 mln USD), Chin (77 mln USD) i Holandii (75 mln USD). Najwięcej miejsc pracy ma powstać dzięki inwestycjom z Niemiec (1 834), Austrii (974), Tajwanu (677) i USA (605).

Najwięcej inwestycji przyciągnęło województwo południowoczeskie (7), będące także liderem pod względem łącznej kwoty inwestycji w jednym regionie (241 mln USD) oraz liczby utworzonych miejsc pracy (1 589). Drugie miejsce pod względem liczby inwestycji zajęło woj. południowomorawskie (5), w zakresie łącznej kwoty inwestycji - środkowoczeskie (107 mln USD), zaś pod względem liczby utworzonych miejsc pracy - pardubickie (1 085).

W przekroju sektorowym tradycyjnie dominuje przemysł motoryzacyjny, choć inwestycje powyżej 50 mln USD zakontraktowano także w sektorze spożywczym, maszynowym i w zakresie obróbki metali (por. tabelę poniżej).Inwestycje tab 1-page-001


Największą inwestycją zakontraktowaną w omawianym okresie było dokończenie budowy zakładu produkcji elementów samochodowych chińskiej firmy Yanfeng w mieście Tabor. Była to jednocześnie jedyna chińska inwestycja odnotowana w omawianym okresie. Warta uwagi jest obecność polskiego inwestora w zestawieniu pięciu największych projektów zakontraktowanych w I poł. 2016 r.: jest nim koncern chemiczny Synthos z Oświęcimia, który za 26,54 mln USD zamierza rozwijać swój zakład w Kralupach n. Wełtawą (kilkanaście kilometrów na północ od Pragi), tworząc przy tym 20 miejsc pracy. Jest to zarazem jedyna inwestycja z Polski zakontraktowana w omawianym okresie.Inwestycje tab 2-page-001


W 80% przypadków inwestorzy starają się o ulgi inwestycyjne. Jak zauważa CzechInvest, oprócz nich, coraz większe znaczenie dla potencjalnych inwestorów mają dostępność i jakość siły roboczej, jakość dostawców i wyposażenie infrastrukturalne lokalizacji. Z kolei do najważniejszych barier, które wskazują potencjalni inwestorzy, są długie procedury związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę, a także brak dostatecznie dużych i jednocześnie gotowych do przyjęcia inwestycji lokalizacji.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie danych agencji CzechInvest.