Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-czeska współpraca inwestycyjna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-08-24 13:30:40
czechy, polska, inwestycje, firmy

Po niekorzystnych dla rozwoju inwestycji kapitałowych latach 2008 i 2009, od 2010 roku odnotowuje się ożywienie w polsko-czeskich stosunkach inwestycyjnych.

Według danych Czeskiego Banku Narodowego (CNB) w 2014 r. napłynęło do Czech z naszego kraju łącznie 465,7 mln EUR bezpośrednich inwestycji kapitałowych. Środki lokowano głównie w formie pozostałego kapitału (542,8 mln EUR) oraz kapitałów zakładowych (38,6 mln EUR), przy równoczesnym wycofywaniu zysków (-115,8 mln EUR).

Skumulowana wartość polskich inwestycji w Czechach na koniec 2014 roku (wg danych CNB) wynosiła 1,8 mld EUR. Udział polskich inwestycji w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych na tym rynku jest wprawdzie niewielki i wynosi ok. 1,4%, ale ich wartość jest porównywalna do inwestycji takich państw, jak Japonia, Szwecja czy Korea Południowa i znacznie wyższa niż np. Włoch, Danii, Węgier, Norwegii czy Rosji.

W 2014 roku inwestycje z Polski stanowiły ok. 10% wszystkich inwestycji zagranicznych ulokowanych w tym kraju. Polskie inwestycje dotyczyły głównie tzw. pozostałego kapitału, czyli w praktyce różnych instrumentów dłużnych oraz kapitałów zakładowych spółek.

Według danych agencji Bisnode-CZ z marca 2015 roku w Republice Czeskiej zarejestrowanych było ogółem 1 914 spółek prawa handlowego, w których udział kapitału polskiego przekraczał 25%. Liczba spółek ze 100% kapitałem polskim wynosiła 1 507 i stanowiła ok. 79% ogółu. Z kapitałem polskim w przedziale od 51% do 100% było 176 spółek, a z 50% kapitałem pochodzenia polskiego 154. Liczba spółek o niższym udziale polskim, tj. w przedziale od 25 do 50%, wyniosła 232. Ogólna wartość zainwestowanego kapitału pochodzenia polskiego, wniesionego na poczet kapitałów zakładowych spółek, wyniosła ok. 27 mld CZK, tj. ok. 1 mld EUR.

Najwięcej spółek z kapitałem polskim założono w Pradze (692) oraz w Ostrawie (406), następnie w Brnie (171), Czeskim Cieszynie (118), Hawierzowie (46), Trzyńcu (40) oraz Nachodzie (32).

Liczba zakładanych przedsiębiorstw z kapitałem polskim w ostatnich latach świadczy o narastaniu zainteresowania rynkiem czeskim ze strony polskich przedsiębiorców. W 2014 roku ich liczba wyniosła rekordowych 314. Zdecydowana większość nowych podmiotów to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o najniższym wymaganym wkładzie kapitałowym (od 2014 r. 1 CZK) niezbędnym do zarejestrowania spółki.

W przeciwieństwie do wykazanego wyżej dynamicznego napływu polskich bezpośrednich inwestycji do Republiki Czeskiej, w 2014 r. odnotowano odpływ inwestycji czeskich z Polski. Według danych Czeskiego Banku Narodowego, wartość ulokowanego kapitału czeskiego w naszym kraju na koniec 2014 roku wyniosła ogółem 133,2 mln EUR i stanowiła ok. 2% wszystkich czeskich inwestycji bezpośrednich za granicą. W 2014 r. wzrost czeskich inwestycji w naszym kraju miał miejsce w zakresie wkładów do kapitałów zakładowych spółek, a spadek - w zakresie reinwestowanych zysków i pozostałego kapitału.

Należy tu zaznaczyć, że aż 42% wszystkich dotychczasowych czeskich inwestycji bezpośrednich ulokowano w Holandii, 14,5% na Słowacji, 6,9% na Cyprze, 6,3% w Rumunii i 5,5% w Irlandii. Na te 5 krajów przypada zatem 75% ogółu kapitału zainwestowanego przez czeskich przedsiębiorców za granicą w postaci BIZ. Wartość czeskich inwestycji bezpośrednich w naszym kraju utrzymuje się na poziomie inwestycji w Niemczech (2,2%) czy Wielkiej Brytanii (2,1%), a znacznie przewyższa wartość inwestycji tego kraju np. we Francji (0,6%), Włoszech (0,3%), Austrii (0,3%) czy na Węgrzech (0,3%).

Document-page-001


Należy również podkreślić, biorąc pod uwagę wysoki udział Holandii w BIZ w Czechach, że stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych nie obrazuje faktycznego stopnia zaangażowania kapitału obcego (konkretnego kraju) w danym kraju. Bardziej wnikliwe analizy rynku pokazują, że największy wpływ na czeską gospodarkę mają firmy i kapitał niemiecki. Czeskie zakłady przemysłowe z niemieckimi właścicielami wytwarzają 22,2% obrotów firm przemysłowych oraz 17,9% wartości dodanej. Drugie miejsce zajmuje USA, z 5-procentowym udziałem w obrotach czeskiego przemysłu oraz 6-procentowym udziałem w wartości dodanej. Do krajów, których firmy są wyraźnie obecne w czeskim przemyśle, należą również: Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Austria i Japonia, Korea Południowa i Polska. Republika Czeska należy do państw członkowskich Unii Europejskiej z największym wskaźnikiem firm kontrolowanych z zagranicy – podczas gdy średnia unijna wartości dodanej wytworzonej pod kontrolą firm z innych państw UE wynosi 31,9%, w RCz jest ona na poziomie 58,3%.

 

Pliki do pobrania

Tabela Polsko-czeska współpraca inwestycyjna
pdf | 512.97 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Leather Gloves Tokyo

Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert