Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzeskie firmy coraz częściej płacą w euro

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-05-13 09:08:53
czechy, korona, euro, waluta

Wraz z rosnącą wartością czeskiego eksportu rośnie udział transakcji w walucie europejskiej realizowanych pomiędzy przedsiębiorstwami tego kraju, a także kredytów zaciąganych w tej walucie.

Jeszcze kilka lat temu wysoki udział płatności w euro w płatnościach ogółem był w Czechach domeną dużych firm działających zwłaszcza w branży nieruchomości oraz w sektorach przetwórczym i finansowym. W ostatnich latach obserwuje się jednak wzrost popularności waluty europejskiej także wśród mniejszych firm. O ile jeszcze w 2012 r. tylko 8,7% płatności pomiędzy czeskimi firmami wykonywano w euro, dwa lata później odsetek ten wzrósł do 15,0%, a w I kw. 2017 r. do 20,5%.

Wśród powodów rosnącej popularności waluty europejskiej wymienia się chęć zminimalizowania ryzyka wynikającego z wahań kursowych, co ma szczególne znaczenie dla branż, w których zyskowność jest stosunkowo niewielka. Popularność euro wiąże się także z coraz większą otwartością czeskiej gospodarki: wartość czeskiego eksportu w stosunku do PKB wzrosła z 58,8% w 2009 do 80,3% w 2016 r. W wielu branżach, w szczególności w przemyśle maszynowym czy motoryzacyjnym, inicjatorem przechodzenia na płatności w euro są najczęściej wielkie koncerny prowadzące rozległą działalności eksportową.

Czescy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają także po kredyty w euro – ich łączna wartość wzrosła w latach 2012-17 o 1/5 do 2,38 bln CZK (ok. 90 mld EUR), a udział w łącznej sumie zadłużenia kredytowego czeskich firm z 12,7% do 20,1%. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę również aspekt zakończenia interwencji walutowych Narodowego Banku Czeskiego, powstrzymujących koronę przed umocnieniem się w stosunku do kursu 27 CZK/EUR – umacniająca się po zakończeniu interwencji korona (nastąpiło to ostatecznie 6 kwietnia br.) sprawiła bowiem, że wartość zaciągniętego w euro zadłużenia przeliczona na korony, de facto spadła.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie MF Dnes z dn. 4/05/2017.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert