Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUwolnienie kursu korony czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-04-11 13:37:44
czechy, korona, inflacja, deflacja, kurs, interwencje walutowe, cnb, bank centralny

Narodowy Bank Czeski (CNB) 6 kwietnia br. podjął decyzję o zakończeniu interwencji walutowych niedopuszczających do wzmocnienia korony w stosunku do ustalonego przed trzema laty kursu 27 CZK/EUR.

W ciągu pierwszych godzin po uwolnieniu korona wzmocniła się w stosunku do euro o ok. 40 ha (tj. ok. 1,5%), po czym ustabilizowała się na tym poziomie. Jest to znacznie mniej od przewidywań wielu analityków, którzy – przywołując podobne uwolnienie waluty w Szwajcarii przed dwoma laty – spodziewali się natychmiastowych skoków kursu rzędu kilkudziesięciu procent.

Powodem wprowadzenia w listopadzie 2013 r. sztywnego kursu korony było ryzyko deflacji oraz chęć pobudzenia eksportu. Ekonomiści są w większości zgodni, że interwencje walutowe były w tym okresie dla gospodarki korzystne. Pomogły zwiększyć eksport i zatrudnienie, a tym samym doprowadziły do pobudzenia wzrostu gospodarczego tego kraju (Związek Eksporterów Czeskich oszacował wynikającą z interwencji korzyść dla firm na ok. 687 mld CZK, tj. ok. 109 mld PLN).

Jak stwierdził po ogłoszeniu decyzji prezes CNB, J. Rusnok, RCz znajduje się obecnie w stanie równowagi makroekonomicznej, z rosnącym eksportem, najniższą stopą bezrobocia w UE oraz z inflacją na poziomie celu inflacyjnego CNB (ok. 2%). Jednocześnie w ostatnich miesiącach nasilił się napływ kapitału spekulacyjnego, przez co interwencje banku centralnego miały coraz większe rozmiary i były trudne do opanowania. Szacuje się, że w ciągu całego okresu interwencji CNB wydała od 2 do 2,5 bln CZK (ok. 315-400 mld PLN), podczas gdy potrzeby realnej gospodarki wynosiły ok. 0,5 bln CZK – pozostała część wydanej sumy jest zapewne w rękach spekulantów, którzy będą się teraz chcieli pozbyć czeskiej waluty. Gdyby proces urealniania wartości korony czeskiej okazał się zbyt szybki, nie można wykluczyć podwyższenia przez CNB stóp procentowych lub okazjonalnych interwencji (analitycy spodziewają się ich jedynie w sytuacji opuszczenia przez koronę pasma od 25,5 do 28,5 CZK/EUR). Należy również zaznaczyć, że dewizowe rezerwy CNB wzrosły z 20% PKB w momencie rozpoczęcia interwencji w 2013 r. do 70% PKB obecnie.

Ocenia się, że aprecjacja korony przyczyni się do poprawy efektywności produkcji: z rynku wyeliminowanych zostanie część firm eksportowych konkurujących przede wszystkim ceną, uwalniając zasoby siły roboczej dla bardziej efektywnych podmiotów, które w większym stopniu konkurują jakością produkcji. Potanieje import, jak też m.in. zagraniczny wypoczynek – Zrzeszenie Biur Podróży RCz szacuje, że wzmocnienie korony do poziomu od 25,0 do 25,5 CZK/EUR spowoduje spadek cen wypoczynku za granicą od 5 do 7% (nie będzie to jednak miało większego wpływu na tegoroczny sezon letni, gdyż biura dokonały już rezerwacji wg wcześniejszego kursu).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie informacji CNB oraz MF Dnes z dn. 7/04/2017.