Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPierwszy program wspierania start-upów w Republice Czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-02-03 11:35:52
czechy, wsparcie, start-up, seed, innowacje

Czeski minister przemysłu i handlu J. Mladek podpisał 24 stycznia br. umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EIF) o utworzeniu funduszu kapitału wysokiego ryzyka, który ma wspierać inwestycje do czeskich start-upów.

Na działania funduszu Ministerstwo Przemysłu i Handlu (MPO) przeznaczy 40 mln EUR otrzymanych z europejskich funduszy strukturalnych (w ramach Programu Operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacje na rzecz Konkurencyjności – OP PIK), kolejnych 10 mln EUR ma dołożyć EIF. Obie strony liczą również na dodatkowe środki finansowe od prywatnych inwestorów.

MPO ma nadzieję, że doświadczenie EIF w obszarze wspierania projektów angażujących kapitał wysokiego ryzyka pomoże czeskim instytucjom w osiągnięciu sukcesu we wdrażaniu programu oraz w lepszym wykorzystaniu zwrotnych instrumentów finansowych.

Umowa MPO z EIF stanowi pierwszy instrument finansowy w RCz w ramach obecnej unijnej perspektywy finansowej, stanowiąc jednocześnie pierwszy w ogóle program wspierania start-upów w RCz. Pierwszym krokiem w ramach programu ma być wybór przez EIF - jeszcze w br. - zespołów menedżerskich, które będą odpowiedzialne za pozyskanie nowych środków finansowych od prywatnych inwestorów oraz wybór końcowych beneficjentów, tj. czeskich start-upów. W ten sposób start-upy będą w kontakcie jedynie z profesjonalnymi zespołami inwestycyjnymi, nie zaś z urzędnikami państwowymi. Wsparcie ma być świadczone na zasadach rynkowych i bez nadmiernych wymogów administracyjnych. Wybrane fundusze powinny rozpocząć działalność inwestycyjną pod koniec 2017 r.

RCz jest pod względem liczby inwestycji do start-upów na jednym z ostatnich miejsc w UE. Doświadczenia z tego projektu ma wykorzystać również Narodowy Fundusz Innowacji (NIF), kolejny start-upowy projekt czeskiego rządu, który planuje rozpocząć realizację pilotażowych projektów wspierania firm w fazie seed w II połowie 2017 r. Budżet NIF na cały okres do 2023 r. ma wynieść 1,4 mld CZK (ok. 223 mln PLN).

Tym niemniej, opinie wielu ekspertów z branży są sceptyczne wobec zaangażowania zewnętrznych źródeł finansowania w rozwój start-upów. Prywatni inwestorzy zaznaczają, że obecnie niełatwo jest znaleźć dobrą okazję inwestycyjną, co może sprawić, że środki z państwowych programów będą trafiać do mniej perspektywicznych projektów oraz tych, które powstaną jedynie po to, aby wykorzystać łatwo dostępny kapitał. Wg nich, projekty w najwcześniejszych fazach rozwoju potrzebują stosunkowo niewiele, zwykle kilkaset tysięcy koron (50-100 tys. PLN), które nietrudno obecnie uzyskać, m.in. dzięki niskim stopom procentowym i coraz aktywniejszej działalności prywatnych inwestorów. Z kolei o prosperujące firmy w dalszej fazie rozwoju toczy się zacięta rywalizacja prywatnych inwestorów.

Niektórzy analitycy zwracają uwagę, że państwo powinno – podobnie jak to ma miejsce w często stawianym za wzór Izraelu – wspierać środowisko sprzyjające rodzeniu się dobrych pomysłów, a nie liczyć na to, że powstaną one same, gdy tylko zaoferuje się wsparcie finansowe. W większym stopniu można np. zaangażować w te działania wyższe uczelnie. Nowopowstające firmy natrafiają też – w warunkach niskiego bezrobocia - na bariery ze znalezieniem pracowników, postuluje się więc ułatwienie zatrudniania obcokrajowców spoza UE, zwłaszcza specjalistów (np. programistów komputerowych z państw Europy Wschodniej, których obecnie bardzo trudno ściągnąć do kraju). Inne postulaty dotyczące sfery działań państwa dotyczą uproszczenia procedury zakładania firmy czy wsparcia dla rozwoju szkół technicznych. Niełatwo będzie także zaangażować zawodowych menedżerów do pracy w państwowych projektach – już kilka lat temu, gdy czeski rząd chciał uruchamiać podobny projekt, zgłaszali się przeważnie kandydaci niemający wiele wspólnego z venture capital.

W RCz rocznie powstaje ok. 300 start-upów, ocenia się, że z sukcesem przez pierwsze fazy rozwoju firmy przechodzi co dziesiąty z nich.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie informacji Ministerstwa Przemysłu i Handlu RCz oraz MF Dnes z dn. 19/01/2017 oraz Hospodarskych Novin z dn. 27/01/2017.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert