Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWynagrodzenia na rynku czeskim

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-02-01 14:52:27
czechy, wynagrodzenia, płace

Dobra kondycja gospodarki czeskiej w ostatnich latach oraz coraz mocniej dający się we znaki niedobór rąk do pracy, stał się przyczyna szybkiego wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Czeska Izba Gospodarcza szacuje, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w 2017 roku będzie należała do najwyższych od czasów kryzysu finansowego i wynagrodzenia wzrosną średnio o 5%. Równocześnie zakłada się, że roczny poziom inflacji w tym kraju wyniesie ok. 2%, co spowoduje, że realny wzrost wynagrodzeń na tym rynku w 2017 roku, wyniesie ok. 3%.

W celu lepszej orientacji w aktualnych wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw, poniżej przedstawiamy analizę wykonaną przez czeski tygodnik gospodarczy „Ekonom”, który zestawił średnie wynagrodzenia wg branż i zawodów, bazując na danych pozyskanych od 100 największych przedsiębiorstw prowadzących działalność na rynku czeskim. W analizie podkreśla się, że średnie wynagrodzenia brutto ujęte w zestawieniu nie obejmują wynagrodzeń najwyższego kierownictwa firmy, aby nie deformować obrazu rzeczywistych płac wypłacanych obecnie szeregowym pracownikom.

Tabele Wynagrodzenia RCz-page-001


Tabele Wynagrodzenia RCz-page-002
 

Tabele Wynagrodzenia RCz-page-003 

Tabele Wynagrodzenia RCz-page-004


 


 

Tabele Wynagrodzenia RCz-page-005


 Przeliczono wg kursu NarodowegoBanku Czeskiego z dn. 19/01/2017 (1 PLN = 6,179 CZK).

 

Opracowanie: WPHI Praga na podstawie analizy tygodnika „Ekonom” nr 3/2017.