Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNajwiększe transakcje finansowe w Czechach w 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-12-30 10:31:46
czechy, finanse, m&a, transakcje finansowe

Rok 2016 był w Republice Czeskiej wyjątkowy zarówno pod względem liczby zawartych transakcji finansowych, jak i ich łącznej wartości.

O ile w 2015 r. zawarto ok. 200 transakcji finansowych o łącznej wartości 180 mld CZK (ok. 6,66 mld EUR), o tyle w 2016 r. podobnych transakcji było prawie 300, a ich wartość wyniosła niespełna 600 mld CZK (ok. 22,21 mld EUR).

Największą transakcją 2016 r. w RCz była zdecydowanie sprzedaż pilzneńskiego browaru (Plzensky Prazdroj) japońskiemu koncernowi Asahi. Jego dotychczasowy właściciel, koncern SABMiller, musiał odsprzedać swoje aktywa w Europie Centralnej jako warunek fuzji z koncernem Anheuser-Busch InBev - największej w historii sektora piwowarskiego. Japończycy nabyli, w ramach transakcji wartej łącznie 7,3 mld EUR, m.in. także polską Kompanię Piwowarską; na nabycie browaru w Pilźnie przypada ok. 1/3 tej kwoty.

Kolejny rok zaznaczyli swą obecność inwestorzy z Chin. Do aktywnej już w 2015 r. firmy CEFC dołączył obecnie także fundusz China-CEE Investment, za którym stoi państwowy chiński bank wspierania eksportu. CEFC odkupił w 2016 r. od czesko-słowackiej grupy inwestycyjnej Penta praski biurowiec Florentinum, nabył zakład produkcji maszyn Zdas od słowackiego właściciela oraz największy w regionie portal wycieczkowy Invia.cz. Ta ostatnia transakcja odbyła się z pośrednictwem czeskiej firmy inwestycyjnej Rockaway Capital, a sprzedającym była polska grupa kapitałowa MCI Capital. Z kolei China-CEE Investment skupia swe działania na sektorze energetyki słonecznej: po kupnie na początku 2016 r. spółki Energy21, chiński fundusz w drugiej części roku dokupił trzy elektrownie słoneczne średniej wielkości i już jest „dwójką” w tym sektorze czeskiego rynku, chcąc w ciągu 2 lat zrównać się na tym polu z miejscowym gigantem energetycznym CEZ.

Zauważalnym trendem w 2016 r. była wzmożona aktywność czeskich inwestorów. Jeden z najbogatszych Czechów D. Kretinsky przejął pełną kontrolę nad holdingiem EPH (jednocześnie sprzedał 30-proc. udział w jednej ze spółek EPH, firmie EP Infrastucture, australijskiej firmie Macquarie). Inni czescy milionerzy, K. Komarek i J. Smejc, połączyli siły tworząc największą grupę w branży gier liczbowych w Europie, z oddziałami w RCz (firma Sazka), Grecji, Austrii oraz we Włoszech. Z kolei czeska firma Avast, prowadzona przez E. Kuczerę i P. Baudisza, przejęła swojego konkurenta z branży oprogramowania antywirusowego, firmę AVG (założoną w Brnie, a obecnie mającą główną siedzibę w Amsterdamie); powstała więc firma, która ma globalnie 400 mln użytkowników.

Analitycy przewidują duże transakcje finansowe także w przyszłym roku, czemu sprzyja dobra kondycja czeskiego sektora bankowego, rozwój miejscowych firm inwestycyjnych oraz awizowane zakończenie interwencji czeskiego banku centralnego osłabiających koronę. W I połowie 2017 r. spodziewane jest dokończenie zakupu pilzneńskiego producenta m.in. taboru kolejowego i tramwajowego Skoda Transportation przez chińskiego giganta CRRC. Prawdopodobnie dojdzie także do sprzedaży połowy udziałów w czeskiej telewizji Prima (wystawiła je na sprzedaż szwedzka grupa medialna MTG), a także dwóch firm z regionu Zlina: ZPSV (producenta podkładów betonowych, obecnie właścicielem jest hiszpański OHL) i Aircraft Industries (producenta samolotów cywilnych).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 28/12/2016.Tabela Transakcje finans. w RCz 2016-page-001


 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert