Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNajważniejsze zmiany w czeskich regulacjach biznesowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-01-26 10:18:47
czechy, regulacje, 2017

Czeski dzienniki gospodarczy Hospodarske Noviny przygotował zestawienie najważniejszych czeskich regulacji gospodarczych, które weszły w życie po 1 grudnia 2016 r. lub wejdą w życie w 2017 r.

Elektroniczna ewidencja przychodów

Z dn. 1 grudnia 2016 r. działających w Republice Czeskiej dostawców usług kwaterunkowych i gastronomicznych zaczęły obowiązywać przepisy o elektronicznej ewidencji przychodów (elektronicka evidence trzeb; EET), która z czasem będzie poszerzana na pozostałe firmy. Od 1 marca 2017 r. system zacznie obowiązywać w handlu detalicznym i hurtowym Docelowo każdy przedsiębiorca, który przyjmie od klienta gotówkę, zapłatę kartą, czekiem, wekslem lub nawet bonem żywnościowym, będzie musiał taką transakcję zgłosić na bieżąco (zarejestrować) w urzędzie skarbowym za pośrednictwem specjalnego systemu internetowego. O EET pisaliśmy m.in. na stronie https://czechrepublic.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/216617,elektroniczna-ewidencja-przychodow-w-czechach.html

 

Obniżka stawek VAT

Jednocześnie z wprowadzeniem EET dla dostawców usług kwaterunkowych i gastronomicznych obniżono VAT na posiłki w restauracjach z 21 na 15% (z wyjątkiem napojów alkoholowych; usługi kwaterunkowe już wcześniej podlegały obniżonej stawce).

Jednocześnie oczekuje się, że w 2017 r. może dojść do obniżenia VAT na gazety i czasopisma z obecnych 15 na 10%. Projekt zmian w tej sprawie przyjęła na początku listopada 2016 r. Izba Poselska, a w grudniu – Senat. 20 grudnia nowelizację zawetował jednak czeski prezydent, wobec czego prezydenckie weto będzie rozpatrywane przez Izbę Poselską.

 

Wprowadzenie instytucji osoby niewiarygodnej

Już od kilku lat obowiązuje instytucja niewiarygodnego płatnika VAT – jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na współpracę handlową z osobą znajdującą się w rejestrze niewiarygodnych płatników VAT, odpowiada za zapłatę podatku VAT z czynności handlowych realizowanych z tą osobą, jeśli nie spełni ona tego obowiązku. Dotychczas jednak zdarzało się, że osoba taka wyrejestrowywała się z listy płatników VAT, a następnie rejestrowała ponownie już jako osoba wiarygodna. Po wprowadzeniu zmian (powinny wejść w życie 1 stycznia 2017 r. w pakiecie zmian legislacyjnych razem z obniżką VAT na gazety i czasopisma) nie będzie już takiej możliwości, a osoba fizyczna lub prawna, która zostanie wpisana do rejestru jako „osoba niewiarygodna” będzie musiała odczekać 2 lata na zniesienie tego statusu.

 

Podwyższenie płacy minimalnej

Wynagrodzenie minimalne dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (tj. 40 godzin tygodniowo) zostanie z dn. 1 stycznia 2017 r. zwiększone z 9,9 tys. do 11 tys. CZK (ok. 407 EUR) za miesiąc oraz z 58,70 do 66,00 CZK (ok. 2,44 EUR) za godzinę. Jest to 17. podwyżka płacy minimalnej w RCz w ostatnich 20 latach i 3. wprowadzona przez rząd B. Sobotki. Wysokość płacy minimalnej jest podstawą do obliczania niektórych innych świadczeń (m.in. maksymalnego odliczenia podatkowego wydatków na dziecko umieszczone w placówce przedszkolnej). Jednocześnie likwidacji ulegnie osobna, niższa stawka płacy minimalnej dla osób pobierających rentę inwalidzką (w 2016 r. wynosi 9,3 tys. CZK).

 

Podwyższenie ulg podatkowych na dzieci

Rząd czeski zwiększył także ulgi podatkowe dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci: w przypadku drugiego dziecka z 17.004 do 19.404 CZK (ok. 718 EUR), zaś na trzecie i kolejne z 20.604 do 24.204 CZK (ok. 896 EUR). Ulga na pierwsze dziecko pozostaje na poziomie 13.404 CZK (ok. 496 EUR).

 

Nowe zasady odpisu udoskonalenia technicznego

Przygotowywana nowelizacja ustawy o podatkach dochodowych umożliwi odpisywanie od podatku udoskonalenia technicznego także w przypadku, gdy dochodzi do oddania rzeczy (także np. nieruchomości) w użytkowanie innemu podmiotowi (np. na podstawie umowy najmu), co dotychczas nie było możliwe.

 

Uproszczenie opodatkowania drobnych przychodów

W tej samej nowelizacji wprowadzony ma zostać także uproszczony system opodatkowania drobnych przychodów z tzw. czynności zależnej (tj. czynności wykonywanej nie na własny rachunek, ale wg wskazań osoby, która wypłaca za nią wynagrodzenie) poprzez potrącenie podatku bezpośrednio u pracodawcy. Nowy system będzie dotyczył przychodów uzyskiwanych zarówno na podstawie porozumienia o wykonaniu pracy (dohoda o provedeni prace) z miesięcznym wynagrodzeniem do 10 tys. CZK (ok. 370 EUR), jak i z pozostałych rodzajów czynności zależnej (np. na podstawie porozumienia o czynności pracy – dohoda o pracowni cinnosti), gdy przychody za miesiąc nie przekraczają 2,5 tys. CZK brutto (92,5 EUR).

 

Stawka zryczałtowana także dla pracodawców

Obecnie możliwość stosowania stawki zryczałtowanej przysługuje podatnikowi, który ma przychody wyłącznie z działalności gospodarczej i nie zatrudnia pracowników. Wspomniana nowelizacja ustawy o podatkach dochodowych ma ten warunek usunąć, a prawo do stosowania stawki zryczałtowanej otrzymają także przedsiębiorcy, którzy otrzymują przychody również z czynności zależnej oraz zatrudniający pracowników.

 

Skrócenie formularza rozliczenia z fiskusem

Czeska administracja finansowa przygotowała nowy formularz rozliczenia podatkowego na 2017 r. – liczy on jedynie dwie strony, a można wypełniać go również elektronicznie. Skrócony formularz obowiązuje osoby, które deklarują przychody wyłącznie od czeskiego pracodawcy, a także nie mają dodatkowych przychodów, np. z najmu. W praktyce jest to ułatwienie przede wszystkim dla osób, które mają więcej niż jednego pracodawcę.

 

Nowelizacja Kodeksu pracy

Obecnie Izba Poselska rozpatruje nowelizację Kodeksu pracy w zakresie m.in. telepracy (świadczenie pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej), gdzie uszczegóławia się warunki dla jej wykonywania (kwestie związane z bezpieczeństwem danych, BHP, opłatami za energię elektryczną itp.). W zakresie urlopów, nowelizacja ma wprowadzić m.in. zasadę potrącania jednego dnia urlopu wypoczynkowego za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności (obecnie pracodawca może potrącić za dzień nieobecności nawet trzy dni urlopu, wg własnego uznania). Jeśli prace parlamentarne przebiegną zgodnie z założeniami, większość znowelizowanych przepisów zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2017 r. (wyjątkiem jest część dotycząca urlopów, która powinna wejść w życie z dn. 1 stycznia 2018 r.).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 5/12/2016 oraz psp.cz.