Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzeskie firmy w zestawieniu Central Europe TOP 500

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-09-19 11:28:04
zestawienie, czechy, ranking

74 przedsiębiorstwa z Republiki Czeskiej znalazło się w zestawieniu 500 największych firm regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Oznacza to spadek o 5 firm w stosunku do wyniku z ub.r.

Piąty rok z rzędu najwyżej notowanym czeskim przedsiębiorstwem była spółka Skoda Auto, plasująca się na 3. pozycji (podobnie jak przed rokiem) i mogąca pochwalić się wzrostem przychodów o 6,3%. W pierwszej „10” zestawienia znalazł się jeszcze koncern energetyczny CEZ (8. miejsce, wzrost przychodów o 6,8%). Łącznie do pierwszej „100” dostało się 16 czeskich firm (2 mniej niż w ub.r.), w tym koncern Unipetrol (na 28. miejscu; spadek przychodów o 11,4%), którego większościowym udziałowcem jest liderujący w całym rankingu PKN Orlen, a także koncern energetyczny EPH (22. pozycja, przy wzroście przychodów o 24,9%), właściciel m.in. polskiej kopalni Silesia. Tabela Czeskie firmy w TOP 500 IX 16-page-001


Patrząc na zestawienia w poszczególnych sektorach warto odnotować, że firma Foxconn CZ ma najwyższe przychody wśród firm ICT, zaś Metrostav (realizujący prace także w Polsce) jest trzecią największą firmą budowlaną regionu. Tradycyjnie silny jest czeski sektor samochodowy: Skoda Auto jest największą firmą sektora w regionie, zaś Hyundai Motor uplasował się na 5. miejscu.

Z drugiej strony dostrzega się problemy firm czeskiego sektora maszynowego (zwłaszcza w produkcji dużych maszyn), stalowego i w górnictwie węgla.

Analitycy zwrócili uwagę, że po raz pierwszy w zestawieniu pojawił się czeski sklep internetowy – 435. miejsce zajęła Alza. Prognozuje się, że kolejne tego typu firmy znajdą się w następnych edycjach, zważywszy, że RCz jest liderem w regionie pod względem obrotów sklepów internetowych na mieszkańca.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie „Hospodarskych Novin” z dn. 7 IX br. oraz oraz raportu „Central Europe Top 500. An era of digital transformation 2006-2016” firmy Deloitte.

Grafika nagłówkowa: Deloitte.