Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodsumowanie unijnych dotacji z lat 2007-2013 w Republice Czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-08-22 13:25:02
dotacje, fundusze, ue, czechy

W latach 2007-2013 podmioty w Republice Czeskiej otrzymały w postaci dotacji z UE ok. 759 mld CZK (ok. 120 mld PLN).

Aż 79% tej kwoty przypadła na podmioty państwowe, z czego najwięcej na instytucje zarządzające infrastrukturą kolejową i drogową (łącznie otrzymały one 167 mld CZK, tj. 26,5 mld PLN, a więc 22% ogólnej kwoty przyznanej RCz). Największym projektem w tej grupie była budowa odcinka autostrady D3 pomiędzy miastami Tabor a Veseli nad Luznici w województwie południowoczeskim, na który z unijnej kasy wpłynęło 8,8 mld CZK (1,4 mld PLN) - 61% łącznych kosztów jego realizacji. Do największych z 242 zrealizowanych projektów kolejowych należała przebudowa torów na 30-kilometrowym odcinku Liberec-Tanwald w pobliżu granicy z Polską.

Tabela Dotacje final-page-001Drugim po transporcie obszarem, na który przyznano Czechom najwięcej środków, były badania i rozwój. Z 65 mld CZK (10,3 mld PLN) wydanych na B+R najwięcej, bo ok. 7% otrzymał Instytut Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, realizujący w okolicach Pragi budowę jednego z najnowocześniejszych centrów laserowych o dużej mocy (ELI). Wśród projektów z tej grupy, wyróżniających się pod względem wielkości przyznanych środków, jest również centrum Biocev pod Pragą (badania w zakresie biotechnologii), Uniwersytet Masaryka w Brnie (budowa europejskiego centrum doskonałości w zakresie nauk przyrodniczych CEITEC) oraz IT4Innovations w Ostrawie (kształcenie specjalistów w zakresie IT).

Jedyny program operacyjny, którego beneficjentami były w większości firmy prywatne dotyczył wspierania innowacyjności i przedsiębiorczości. Spośród nich największe projekty realizowały Huta Trzyniecka oraz ArcelorMittal Ostrawa - obydwa związane były z poprawą jakości powietrza w północnej części Moraw i na czeskim Śląsku. W tym pierwszym przypadku rezultaty podjętych działań już są dostrzegalne: o ile jeszcze w 2004 r. położona przy polskiej granicy huta wypuszczała w powietrze 1 400 ton szkodliwych substancji, o tyle w 2015 r. już tylko ok. 310 t.

Warto odnotować, że przy zatwierdzaniu projektów i w późniejszych zestawieniach brano pod uwagę poszczególne spółki, nie zaś całe grupy kapitałowe. Stąd np. należący do wicepremiera i ministra finansów A. Babisa koncern Agrofert nie znalazł się na liście 10 największych prywatnych beneficjentów dotacji, choć na dalszych miejscach są różne spółki wchodzące w jego skład (tuż za pierwszą „dziesiątką” jest firma chemiczna Lovochemie - wsparcie z Brukseli otrzymały również Synthesia, Deza, Precheza oraz Fatra).

W związku z licznymi skargami na rozrost biurokracji przy rozdziale funduszy unijnych, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego RCz uprościło w obecnej perspektywie część wymogów (np. zmniejszono zakres kontroli poszczególnych wydatków, a większość komunikacji ws. projektu skierowano na kanały elektroniczne).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 17/08/2016.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert