Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrognozy ekonomiczne dla Republiki Czeskiej na 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-01-03 12:41:36
czechy, gospodarka, prognozy, wzrost, pkb, korona czeska

Według prognoz Narodowego Banku Czeskiego (CNB) w 2017 r. tempo wzrostu czeskiej gospodarki wyniesie 2,9%.

Oznaczać to będzie nieznaczne przyspieszenie rozwoju w stosunku do 2016 r. (wg szacunkowych danych 2,8%). Wzrostowi towarzyszyć ma dalszy spadek bezrobocia, które może obniżyć się nawet do poziomu 4%. Trudności firm z naborem nowych pracowników mogą przełożyć się na wzrost wynagrodzeń o ok. 5% nominalnie i 3% realnie, co z kolei może wzmocnić spodziewany trend inflacyjny w gospodarce. Oczekuje się więc, że w połowie 2017 r. osiągnięty zostanie 2-procentowy cel inflacyjny CNB, który w późniejszym okresie może być nawet przekroczony. Oznaczać to będzie koniec okresu niskiej inflacji, który w czeskiej gospodarce trwa już od 2012 r.

Wzrost poziomu cen w gospodarce, będzie miał istotne znaczenie także dla spodziewanej decyzji CNB o zaniechaniu, w połowie 2017 r., działań interwencyjnych na rynku walutowym. Interwencje zostały wprowadzone w listopadzie 2013 r. m.in. w związku z obawami przed deflacją. Część analityków jest jednak zdania, że planowane na październik br. wybory do Izby Poselskiej mogą skłonić zarząd CNB do przesunięcia tej decyzji na IV kwartał. Wg ankiety dziennika gospodarczego Hospodarske Noviny przeprowadzonej wśród 16 banków i instytucji inwestycyjno-finansowych, wartość 1 EUR na koniec 2017 r. powinna oscylować w przedziale od 25,5 (ING i Citibank) do 27,0 CZK (Conseq Investment).

Negatywnym zjawiskiem związanym z oczekiwaną aprecjacją korony będzie spadek przychodów czeskich eksporterów, a także już dostrzegalna większa aktywność kapitału spekulacyjnego (w II poł. 2016 r. zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania aktywami w czeskiej walucie, w związku z oczekiwaniem jej wzmocnienia), których działania mogą skutkować dużymi wahaniami kursu korony po zaniechaniu interwencji przez CNB.

Warto także zauważyć, że prognozy CNB są bardziej optymistyczne niż np. oczekiwania czeskiego Ministerstwa Finansów, które przewiduje w 2017 r. wzrost PKB na poziomie 2,5% (szacowany wzrost za 2016 r. wynosi 2,4%).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie danych Narodowego Banku Czeskiego, Ministerstwa Finansów RCz, Hospodarskych Novin z dn. 2/01/2017 oraz magazynu specjalnego Svet 2017.