Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAnaliza rynku samochodów używanych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-01-15 14:06:53
analiza, samochody używane, giełdy samochodowe

ankieta Stowarzyszenia Handlu Samochodami Używanymi RCz

Analiza rynku samochodów używanych - ankieta Stowarzyszenia Handlu Samochodami Używanymi RCz wśród osób, które w 2017 r. nabyły pojazd używany

Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Handlu Samochodami Używanymi w RCz wynika, że ponad połowa używanych samochodów sprzedanych w 2017 r. na rynku czeskim miała skrytą wadę. Nowy właściciel co dziewiątego samochodu dopiero po czasie dowiadywał się o awarii/stłuczce, do których doszło w przeszłości.
Blisko 20% problemów zgłaszanych przez nowych nabywców to defekty elektroniki samochodowej, 13% dotyczy uszkodzonego silnika a 6% podwozia. W 13% przypadków okazuje się, że samochód miał zmieniony stan licznika a blisko 27% klientów nie posiada wyraźnej gwarancji, że nabyli pojazd z faktycznym stanem licznika.

Koszty kolejnych napraw wad ukrytych w wysokości do 20 tys. CZK poniosło 68% nowych nabywców, natomiast 25% klientów zainwestowało w dodatkową naprawę do 50 tys. CZK.

Kupując używany samochód, blisko 75% klientów nie sprawdziło uprzednio jego pochodzenia. Mniejszość, która zdecydowała się choć w minimalnym stopniu pojazd sprawdzić, zwróciła się do eksperta tylko w 25% przypadków.

Według przewodniczącego Stowarzyszenia, największe zagrożenie nadal stanowią samochody, które pochodzą z zagranicy i są sprowadzane indywidualnie do Republiki Czeskiej. Właśnie te pojazdy są najczęstszymi kandydatami do manipulowania ze stanem licznika i zmian historii serwisowej. Nowy właściciel będzie zmuszony zapłacić o wiele więcej, niż wynika to z rzeczywistego stanu technicznego pojazdu.

Gwarancję na używany samochód można uzyskać w Czechach tylko u ok. jednej piątej dealerów. Stowarzyszenie podaje, że w 2016 r. nie uznano 75% reklamacji, składanych przez nowych nabywców samochodów używanych, w 2017 r. było to 65%. Gwarancja na używany samochód jest zwykle dostarczana tylko przez duże firmy dealerskie lub największych sprzedawców, jej ważność wynosi maksymalnie do sześciu miesięcy.

W 2017 r. ponad połowa samochodów została sprzedana na giełdach samochodowych oraz u markowych dealerów. Średnia cena za samochód używany wzrosła do 205 600 CZK, pojazdy używane sprzedawane w Czechach mają średnio ok. 11 lat.

 

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie http://www.aooa.cz/