Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZakupy przez Internet w Republice Czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2016-06-21 16:03:53
internet, zakupy, czechy, e-commerce

Obroty czeskich sklepów internetowych rosną corocznie od 15 do 20%.

Ich udział w łącznej wartości sprzedanej na czeskim rynku detalicznym nie jest jeszcze imponujący i wynosi 9%, ale stale rośnie, a w 2017 r. powinien przekroczyć granicę 10%. Tym niemniej, istnieją działy, w których już większość sprzedaży odbywa się za pośrednictwem Internetu; należą do nich w szczególności elektronika (82%) i odzież (73%). Dla porównania, odsetek ten wynosi 28% dla mebli, 29% dla gotowych potraw, 27% dla leków oraz 15% dla żywności.

W Czechach funkcjonuje aż 36 tys. sklepów internetowych, z których wiele działa tylko w ograniczonym zakresie. Duża konkurencja pomiędzy sklepami sprawia, że kupujący mogą często liczyć na niższą cenę i lepszą jakość usług niż na Zachodzie, gdzie rynek jest już skonsolidowany, przez co sprzedawców jest mniej i nie konkurują między sobą tak intensywnie. Zauważalnym trendem w przypadku zakupów przez Internet jest większa skłonność konsumentów do wyboru marek luksusowych w porównaniu do sklepów tradycyjnych.

Doświadczenie z zakupami on-line miało w 2015 r. 42% Czechów, przy czym występują znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi. O ile większość osób w wieku 16-44 lata dokonywała już zakupów za pośrednictwem Internetu (w przypadku grupy 25-34 lat nawet 2/3 z nich), o tyle u osób w wieku emerytalnym odsetek ten nie sięga nawet 10%. Ciekawostką może być fakt, że w zakupach o wartości do 3 tys. CZK (ok. 490 PLN) dominują kobiety, zaś powyżej 14 tys. CZK (ok. 2 270 PLN) – mężczyźni. Różnice regionalne w korzystaniu z handlu elektronicznego nie są duże: od 60% w północnej części Moraw do 70% w Pradze.

wykres - Zakupy przez Internet w RCz-page-001


Preferowaną formą płatności za towar jest płatność za pobraniem – jest to główna forma płatności dla 67% Czechów (odbierając przesyłkę aż 70% Czechów płaci kartą w sposób bezdotykowy, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie). Na dalszych miejscach znajdują się płatność kartą on-line (13%), zwykły przelew bankowy (9%) i szybki przelew (8%).

Jak pokazuje badanie firmy doradczej Deloitte, Czesi w wyborze towarów najczęściej konsultują się z rodziną i przyjaciółmi (60%); niewiele mniej ufa także niezależnym recenzjom internetowym. Z drugiej strony, najmniejszym zaufaniem cieszą się opinie sprzedawców.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 9/06/2016.