.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek marketów budowlanych w Republice Czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-05-04 15:06:32
markety budowlane, czechy

Największymi sieciami marketów budowlanych w RCz pod względem przychodów są Hornbach i OBI. Pod koniec ub.r. na rynku rozpoczęła działalność polska spółka Merkury Market, która przejął większość hipermarketów Baumax, zachowując markę austriackiej sieci.

Jeszcze na przełomie 2014 i 2015 r. czeski rynek był w 43% kontrolowany przez firmy z państw niemieckojęzycznych: sieci Hornbach i OBI z Niemiec, austriacki Baumax i szwajcarski Bauhaus. W 2015 r. zaszły jednak największe zmiany od lat 90. ub. stulecia: Baumax, do niedawna „trójka” na czeskim rynku, zmuszony był z powodów finansowych zamknąć wszystkie 24 supermarkety działające w RCz. 18 z nich przejęła polska spółka Merkury Market (działająca, oprócz rynku macierzystego, także na Słowacji), zaś pozostałe 6 – niemiecki gigant OBI.

Wielkość rynku dla marketów budowlanych w Czechach szacuje się na 30 mld CZK (4,86 mld PLN), z potencjałem wzrostowym. Dobre perspektywy wzrostu sprawiają, że sieci otwierają nowe punkty sprzedaży, bądź zapowiadają nowe inwestycje. Rynkowy lider Hornbach otworzył w br. w praskiej dzielnicy Velka Chuchle swój dziesiąty hipermarket w RCz. Jako pierwsza sieć uruchomił także internetową platformę handlową.

Jak już wspomniano wyżej, ponownie wielko-powierzchniowe sklepy Baumaxu uruchamia spółka Merkury Market - z 18 przejętych otwarto już 16, a w bm. liczba ta powinna wzrosnąć do 17. Polska sieć liczy także na dalszą ekspansję na czeskim rynku, m.in. dzięki agresywnej polityce cenowej oraz poszerzeniu asortymentu (m.in. o dywany czy oświetlenie). Ma zostać także uruchomiony sklep internetowy, będący obecnie dla sieci ważnym kanałem sprzedaży w Polsce i na Słowacji.

Szybki wzrost odnotowuje także czeska sieć Uni Hobby (należąca do grupy Unimex, której właścicielem jest czeski przedsiębiorca J. Simane) – w I kwartale br. jej przychody wzrosły międzyrocznie o ¼. Firma od 1998 r. współpracowała z OBI jako partner franczyzowy, a w 2013 r. jej właściciel zdecydował o uruchomieniu własnej sieci – liczy ona obecnie 8 sklepów skupionych głównie w południowej części Moraw. Od kwietnia br. produkty oferowane przez Uni Hobby można zakupić także za pośrednictwem Internetu.

Tabela markety budowl-page-001


 

Ogółem sprzedaż internetowa produktów domowych i ogrodniczych to wciąż jedynie 2% rynku, przewiduje się jednak, że udział ten będzie szybko wzrastał. Produkty z tego segmentu rynku można nabyć już także w wielu niewyspecjalizowanych sklepach internetowych – tak jest np. w przypadku Mall.cz, który odnotowuje wzrosty sprzedaży produktów domowych i ogrodniczych o 30-40% rocznie, a w niedalekiej przyszłości zamierza wprowadzić swoje marki GrillMe i M-Trend.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 25/04/2016.