Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzeski przemysł zbrojeniowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-01-25 14:11:43
obronny, zbrojeniowy, broń, czechy

Tradycje czeskiego przemysłu zbrojeniowego sięgają już ponad 100 lat.

Z I wojny światowej państwo czechosłowackie wyszło jako potęga zbrojeniowa na skalę światową, co było związane z umieszczeniem na tych terenach większości zakładów przemysłu zbrojeniowego dawnej monarchii austrowęgierskiej. Zważywszy, że wielkość tego sektora była niewspółmierna w stosunku do liczby mieszkańców i potrzeb wewnętrznych, konieczny był rozwój eksportu. Znacząca zmiana w wewnętrznym rozkładzie struktury produkcji nastąpiła po 1948 r., gdy zgodnie z ówczesną strategią geopolityczną zdecydowano o przeniesieniu części czeskich zakładów przemysłu ciężkiego na położoną bardziej na wschodzie (a więc, wg doktryny, bezpieczniejszą) Słowację. Do dziś można dostrzec komplementarność czeskiego i słowackiego przemysłu zbrojeniowego.

W ostatnich latach czeski eksport broni wykazywał nieprzerwanie dynamiczny wzrost: podczas gdy w 2011 r. jego wartość wyniosła jeszcze 4,3 mld CZK (159 mln EUR), dwa lata później została niemal podwojona (7,6 mld CZK, tj. 281mln EUR), by w 2015 r. osiągnąć już wynik 14 mld CZK (518 mln EUR).

Do głównych pozycji eksportowych czeskiego przemysłu zbrojeniowego należą środki transportu (31% eksportu ogółem w 2014 r.), technika lotnicza (23%) i amunicja (13%). Są one wywożone przede wszystkim do innych państw członkowskich UE (30% w 2014 r.) i na Bliski Wschód (27%).Wykresy zbroj-page-001


Republika Czeska jest w znacznym stopniu zależna od importu surowców strategicznych dla produkcji zbrojeniowej, a prognozy mówią, że zależność ta będzie wzrastać. Tym niemniej, są produkty, które niemal w całości wytwarzane są w Czechach; należą do nich pojazdy kołowe (ciężarowe samochody terenowe Tatra), ręczna broń palna (produkty Czeskich Zakładów Zbrojeniowych z miasta Uhersky Brod), środki namierzania elektronicznego (system pasywnej radiolokalizacji firmy ERA z Pardubic) oraz samoloty treningowe (odrzutowce z fabryki Aero Vodoxhody).

Do tradycji czechosłowackich nawiązuje czeski magnat zbrojeniowy Jaroslav Strnad, który zmienił nazwę swojej grupy zbrojeniowej Excalibur na Czechoslovak Group. Jest on już właścicielem m.in. Tatry, a zamierza przejąć firmę JobAir Technic, zajmującą się remontami samolotów.

Rząd czeski planuje zwiększać samowystarczalność czeskiego przemysłu zbrojeniowego na wypadek konfliktu zbrojnego. Jednym z największych zwolenników wspierania miejscowych przedsiębiorstw, jest wicepremier i minister finansów A. Babis. Dokładne kroki nie są jeszcze znane, ale zapowiedzi te już spotkały się z przychylnym odbiorem Związku Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa RCz, który skupia większość firm tego sektora. W opinii reprezentantów Związku, chodzi przede wszystkim nie tyle o wsparcie finansowe, co o takie sformułowanie strategii rozwoju przemysłu obronnego, aby na terenie RCz były produkowane wyroby niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie informacji MF Dnes z 13 I 2016 oraz danych Związku Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa RCz.