Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzeski rynek słodyczy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2015-12-08 15:02:03
słodycze, ciastka, biszkopty, wafle, czechy

Czeski rynek słodyczy zdominowany jest przez trzech największych producentów. Liderem jest firma Nestle Czechy, za nią plasuje się Opavia – LU, trzecia jest firma IDC Praha.

Czeski rynek słodyczy zdominowany jest przez trzech największych producentów. Liderem jest firma Nestle Czechy (właściciel marek Orion, Bon Pari czy Lentilky), z wartością sprzedanej produkcji w 2013 r. w wysokości ponad 10 mld CZK (ok. 370 mln EUR). Za nią plasuje się Opavia – LU, należąca do kolejnego międzynarodowego potentata - firmy Mondelez (koncern ma w swoim portfolio także takie marki, jak Milka, Figaro, 3Bit, Toblerone, Oreo, czy popularne w RCz Bebe) z niespełna 2 mld CZK (ok. 75 mln EUR) przychodów ze sprzedaży w 2013 r. (spadek po znacznie lepszych latach wcześniejszych). Trzecia jest firma IDC Praha, która dostarcza m.in. słowackie produkty marki Sedita i wyroby dla diabetyków Dr. Ebi (ok. 1 mld CZK obrotów – ok. 37 mln EUR).

Z kolei liderem segmentu wafli, herbatników i biszkoptów jest zdecydowanie firma Mondelez, odpowiadająca za 56% całości sprzedaży w tym segmencie. Na kolejnych miejscach plasują się IDC Praha, Nestle oraz austriacka spółka Josef Manner.

Patrząc na konsumpcję ciastek i innych słodkich bądź słonych przekąsek z długą datą przydatności do spożycia w Czechach, w perspektywie ostatnich kilkunastu lat zauważyć można tendencję wzrostową: od 7,8 kg/os. rocznie w 2001 r. do 9,6 kg/os. w 2013 r. (ostatni rok, za który dostępne są dane). Rekordowy pod względem spożycia był rok 2011 (z 10,7 kg konsumpcji na osobę), z kolei załamanie spożycia miało miejsce w latach 2010 i 2012, jednak jej wartość nigdy spadła poniżej 8 kg/os.

Wykres pokazujący konsumpcje ciastek w RCz/os. w latach 2001-2013 PPE_PL_Konsumpcja ciastek.pdf

Roczna wartość ww. segmentu szacowna jest na 6,6 mld CZK (244 mln EUR). Połowa tej wartości przypada na wafle różnego typu, niespełna 1/3 na herbatniki (do kategorii tej zaliczane są także mieszanki wafli i herbatników oraz ciastka z wypełnieniem czy polewą lub bez nich), a pozostała część - na biszkopty (kategoria ta obejmuje również rurki).

Z niespełna 50 tysiącami ton wafli, herbatników i biszkoptów spożywanych rocznie, Czesi należą do największych konsumentów tych produktów na świecie. Struktura konsumpcji odpowiada w przybliżeniu strukturze wartości sprzedaży poszczególnych grup, z małą odchyłką na rzecz herbatników, które są zwykle cięższe niż wafle, więc ich udział ilościowy w konsumpcji jest nieco większy niż udział pod względem wartości sprzedanej.

Wyniki sprzedaży w br. pod względem ilości sprzedanych produktów, są dla branży w omawianym segmencie gorsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - producentom udało się jednak poprawić wyniki finansowe dzięki rosnącym cenom (średnio we wspomnianym segmencie o 1,7%). Aż 55% towarów omawianego segmentu sprzedawane jest w ramach akcji promocyjnych.

Warto w kontekście omawiania rynku słodyczy wspomnieć także, iż w czeskiej prasie szerokim echem odbiło się przeniesienie z początkiem br. przez koncern Mondelez produkcji biszkoptów Opavia z Opawy do polskiego Jarosławia (w województwie podkarpackim). Mimo negatywnych reportaży telewizyjnych oraz akcji na portalach społecznościowych wzywających do bojkotu produktów firmy z powodu rzekomego pogorszenia jakości biszkoptów produkowanych w Polsce, jej przedstawiciele zapewniają o stałym poziomie popytu na swoje produkty i deklarują, że nie mają zamiaru zmieniać swojej decyzji, która wynika m.in. z rosnącej specjalizacji zakładów produkcyjnych koncernu.

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie MF Dnes z dn. 7/11/2015

Pliki do pobrania

Konsumpcja ciastek
pdf | 477.14 KB
Pobierz