Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzesi przyśpieszają rozluźnienie restrykcji związanych z pandemią

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2020-04-24 09:50:26
covid

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zniesienie ograniczeń jest możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Czesi przyśpieszają rozluźnienie restrykcji związanych z pandemią COVID-19.

W dniu 23 kwietnia br., pod naciskiem sądu i opinii publicznej, rząd całkowicie zmienił zasady zwalczania COVID-19 w Czechach. Minister zdrowia Adam Vojtěch przedstawił nastepujące zmiany:

1) od 24.4. rząd zniesie zakaz swobodnego poruszania się; Czesi będą mogli przebywać na zewnątrz w grupach do 10 osób;

2) od 27.4. zostaną, w ograniczonym stopniu, otwarte uniwersytety;

3) umożliwione będzie podróżowanie za granicę, również na wczasy; po powrocie do Czech obowiązywać będzie test na COVID-19 lub dwutygodniowa kwarantanna;

4) od północy 27.4. pracownicy przygraniczni (pendlerzy), będą mogli codziennie przekraczać granicę do miejsca pracy; obowiązkowo co 14 dni muszą wykonać test na COVID-19;

5) ośrodki uzdrowiskowe i sanatoryjne - pod warunkiem spełnienia określonych warunków - mogą wznowić działalność.

Bezpośredni wpływ na decyzję rządu miało orzeczenie Sądu Miejskiego w Pradze który uznał, że niektóre regulacje dot. sprzedaży detalicznej oraz wolnego przemieszczania się osób wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, są niezgodne z prawem. Sąd uchylił regulacje Ministerstwa Zdrowia ze skutkiem od 27.4. argumentując, że zostały wprowadzone na podstawie ustawy o ochronie zdrowia publicznego, a nie prawa kryzysowego.

 

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, zniesienie ograniczeń jest również możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

 

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie orzeczenia rzecznika Sądu Miejskiego w Pradze https://twitter.com/MluvciV