Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzechy na 13 miejscu wśród najszybciej rozwijających się rynków Unii Europejskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-04-16 09:30:26
rozwój gospodarczy

Jak podaje Czeski Urząd Statystyczny, wzrost czeskiej gospodarki w 2018 r. wyniósł 2,9%.

CSU logoart600pwww.czso.cz

Jak podaje Czeski Urząd Statystyczny, wzrost czeskiej gospodarki w 2018 r. wyniósł 2,9%, co plasuje Republikę Czeską na 13 miejscu wśród najszybciej rozwijających się rynków Unii Europejskiej.

W zeszłym roku Irlandia, Malta i Polska rozwijały się najszybciej, natomiast Włochy, Dania, Wielka Brytania oraz Niemcy odnotowały spadek tempa wzrostu, przy czym z rynkiem niemieckim czeska gospodarka jest silnie powiązana. Szybszy wzrost wykazują nowe kraje członkowskie, z wyjątkiem Irlandii i Malty we wszystkich starych państwach członkowskich tempo rozwoju gospodarczego jest niższe.

W 2018 r. wzrost czeskiej gospodarki zwolnił do 2,9% z 4,55 w 2017 r. Czeską gospodarkę napędzały głównie wydatki konsumpcyjne i aktywność inwestycyjna. Osłabł wpływ popytu zagranicznego i eskalował problem braku siły roboczej.

Pod względem gospodarczym w 2017 r. Republika Czeska osiągnęła 89% poziomu UE. Według Czeskiego Urzędu Statystycznego Czechy są bliskie 90% średniej UE (poziom Hiszpanii). W momencie przystąpienia do UE w 2004 r. Republika Czeska znajdowała się na poziomie 78% średniej UE.

 

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie www.ihned.cz i www.czso.cz