Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAgencja Moody's utrzymała pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej dla Republiki Czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-04-15 09:31:43
moody's, rating

Agencja podkreśla, że zadłużenie państwa jest niższe niż mediana podobnych gospodarek; za główne ryzyko zostało uznane starzenie się populacji.

logo moodysAgencja ratingowa Moody's

W corocznej analizie międzynarodowa agencja ratingowa Moody's podała, że niski dług publiczny oraz rozważna polityka fiskalna rządu to główne powody, dla których Republika Czeska utrzymała pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej A1. Agencja podkreśla, że zadłużenie państwa jest niższe niż mediana podobnych gospodarek; za główne ryzyko zostało uznane starzenie się populacji.

 

Agencja zakłada, że ​​w latach 2019 - 2020 nadwyżki budżetowe pozostaną na poziomie 0,7 PKB. „Jednak w najbliższym czasie kombinacja napiętych warunków na rynku pracy i silnego wzrostu płac może wpłynąć na konkurencyjność kosztową czeskiej gospodarki” - ostrzega wiceprezes Moody's Steffen Dyck.

 

Zadłużenie Republiki Czeskiej jest niskie i nadal maleje, dług publiczny w 2018 r. wyniósł 32,7% PKB, czyli poniżej mediany podobnie ocenianych gospodarek. Dla utrzymania stabilności fiskalnej głównym zagrożeniem jest starzejące się społeczeństwo, zwłaszcza jeśli tempo wdrażania reform pozostanie powolne.  

 

Rating jest ważnym wskaźnikiem dla inwestorów. Rok temu Moody's poprawił ocenę wiarygodności kredytowej Republiki Czeskiej ze stabilnej na pozytywną. Obecnie, biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo dalszej poprawy długu publicznego, decyzja o podwyższeniu ratingu będzie zależeć od reform strukturalnych, które w długoterminowej perspektywie złagodzą negatywny wpływ starzenia się społeczeństwa na stabilność fiskalną kraju.

 

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie www.e15.cz