Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrognozy gospodarcze Ministerstwa Finansów RCz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-04-10 10:09:00
pkb, prognozy gospodarcze

Ministerstwo Finansów RCz opublikowało prognozy dotyczące gospodarki czeskiej w 2019 r.

Szacunkowe dane ministerstwa wskazują, że PKB Republiki Czeskiej w ma wynieść 2,4% (w styczniu b.r. przewidywano 2,5%). W zeszłym roku PKB wzrosło do 2,9%, w przyszłym roku oczekuje się utrzymania poziomu 2,4%.

Analitycy podkreślają znaczącą rolę wydatków na cele konsumpcyjne, zarówno w odniesieniu do roku bieżącego jak i przyszłego. Ich zdaniem wzrost emerytur i konsumpcja gospodarstw domowych, która odzwierciedla wciąż silny wzrost płac przy bardzo niskim bezrobociu, mają silny potencjał wspierania czeskiej gospodarki.

Ministerstwo Finansów oczekuje, że średnia stopa inflacji w tym roku wyniesie 2,3% (w styczniowej prognozie zakładano 2,1%). Następnie powinna spaść do 1,6% w 2020 r. W ubiegłym roku inflacja wyniosła 2,1%.

Prognozy kursu korony nie uległy zmianie – oczekiwany średni kurs korony to 25,50 CZK/EUR, na przyszły rok szacuje się 25,10 CZK/EUR.

Ministerstwo pogorszyło szacunki finansów publicznych, obniżając oczekiwaną nadwyżkę z 1% PKB na 0,3% na rok 2019.

Za główne ryzyka rozwoju ministerstwo podaje wzrost protekcjonizmu, niepewność dotyczącą Brexitu, wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego na rynku niemieckim i w Chinach oraz możliwość eskalacji problemów włoskiego sektora bankowego.

W przypadku gospodarki krajowej ministerstwo podaje rozwój na rynku pracy, gdzie dotkliwie odczuwany jest niedobór pracowników oraz szybki wzrost cen nieruchomości. Problem stanowić mogą również wyraźne zmiany strukturalne w przemyśle motoryzacyjnym, wynikające z przyjętych norm emisyjnych.

Czeski Bank Narodowy w prognozie z lutego b.r. obniżył (z 3,3%) szacunkowy wzrost czeskiej gospodarki odpowiednio do 2,9% w 2019 r. i 3,0% w 2020 r.

 

Opracowanie: ZBH Praga na podstawie www.e15.cz