Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzeskie samoloty L-410 będą strzegły polskich granic

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-02-06 08:56:20
samoloty, obrona

Polska straż graniczna wybrała czeskie maszyny L-410 firmy Aircraft Industries Kunovice

W przetargu na dostawę samolotów patrolowych polska straż graniczna wybrała czeskie maszyny L-410 firmy Aircraft Industries Kunovice. Koszt dwóch samolotów patrolujących wyposażonych w lokalizatory to blisko 110 mln PLN.

Polska straż graniczna wybrała model L-410 UVP-E20, choć już rozpoczyna się produkcja zmodernizowanej wersji. Zgodnie z umową, podpisaną w styczniu 2019 r., maszyny zostaną dostarczone do października 2020 r. Zamówienie obejmuje również radary do śledzenia celów na lądzie, wodzie i w powietrzu, system umożliwiający identyfikację obiektów ruchomych, system komunikacji satelitarnej oraz lokalizator do namierzania łodzi. Ze względu na planowane loty patrolowe nad morskim odcinkiem granicy nad Bałtykiem, samoloty będą dodatkowo wyposażone w sprzęt ratunkowy do awaryjnego lądowania na morzu.

Czeskie samoloty nie będą służyć wyłącznie do patrolowania polskich granic. Straż graniczna wykorzysta je podczas misji dla unijnej agencji FRONTEX w celu ochrony zewnętrznych granic UE.

Polska straż graniczna obsługuje łącznie 13 samolotów, a jej flota przechodzi obecnie gruntowną modernizację. Pod koniec 2018 r., straż graniczna podpisała kontrakt na dostawę dwóch małych śmigłowców Robinson R44 i jednego Airbus Helicopters H135.

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie www.E15.cz