Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWskaźnik zaufania do gospodarki czeskiej w styczniu 2019 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-01-24 12:35:02
czso, statystyka, zaufanie

W porównaniu z wartościami ze stycznia 2018 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, wskaźnik zaufania przedsiębiorców i wskaźnik zaufania konsumentów są niższe.

Wskaźnik zaufania do gospodarki czeskiej w styczniu 2019 r.

Zaufanie do gospodarki czeskiej w styczniu 2019 r. było o 0,6 pkt. niższe niż w grudniu ub. r.

W porównaniu z wartościami ze stycznia 2018 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, wskaźnik zaufania przedsiębiorców i wskaźnik zaufania konsumentów są niższe.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców w styczniu 2019 r. w porównaniu z grudniem ub. r., spadł o 0,7 pkt. Zaufanie obniżyło się w przemyśle (o 0,3 pkt.), sektorze usług (o 1,1 pkt.) i w handlu (o 2,5 pkt.).Wzrost odnotowano w budownictwie (o 2,5 pkt.)

Zaufanie konsumentów w porównaniu z grudniem ub.r. pozostało bez zmian. Z badań przeprowadzonych wśród konsumentów w styczniu 2019 r. wynika, że na najbliższe 12 miesięcy obawy konsumentów z pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej nie uległy zmianie. W porównaniu z grudniem 2019 r. niemal nie zmieniły się obawy z ich własnej sytuacji finansowej. Wzrosły obawy o wzrost bezrobocia i obawy z wzrostu cen, natomiast zamiar oszczędzania wzrósł.

W zestawieniu ze styczniem 2018 r. zaufanie konsumentów jest niższe.

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie informacji podanych przez Czeski Urząd Statystyczny (https://www.czso.cz/).