Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółka PKN Orlen otwiera stacje paliw Benzina na Słowacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2019-01-23 14:56:25
unipetrol, pkn orlen, benzina, stacje benzynowe

PKN Orlen wchodzi na słowacki rynek detaliczny i otwiera tam stacje paliw pod marką Benzina.

PKN Orlen wchodzi na słowacki rynek detaliczny i otwiera tam stacje paliw pod marką Benzina. W pierwszym roku działalności możliwe jest otwarcie do 10 obiektów.

Rynek słowacki jest kolejnym po polskim, czeskim, niemieckim i litewskim, na którym pojawią się stacje Grupy Orlen. Pierwsza stacja rozpocznie działanie pod nowym szyldem na przełomie marca i kwietnia w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Sieć będzie rozwijana poprzez współpracę franczyzową z mniejszymi operatorami stacji paliw lub przejęcia.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwraca uwagę, że już obecnie 20 procent tamtejszej sprzedaży hurtowej to produkty pochodzące z rafinerii Grupy Orlen: „Postawiliśmy na markę Benzina, cieszącą się rozpoznawalnością wśród 2/3 słowackich kierowców. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie zdobyte w kilku krajach, by w perspektywie 2-3 lat dołączyć do grona znaczących graczy na słowackim rynku detalicznym”.

Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów. Zgodnie z założeniami słowacka część sieci Benzina ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika.

„Jesteśmy otwarci na przejęcia większych lub mniejszych sieci, zaś małym operatorom stacji oferujemy korzystną współpracę w oparciu o franczyzę. Naturalnie nasze wejście na Słowację poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które wskazują, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone” - powiedział Tomasz Wiatrak, wiceprezes PKN Orlen odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol.

Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol, prowadząc największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej. Liczy ona 406 stacji, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 25 proc.

Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie www.businessinsider.com.pl