Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMinisterstwo Transportu Republiki Czeskiej: Kanał Dunaj-Odra-Łaba jest ekonomicznie efektywny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Kamila Misiorowska | 2018-10-22 09:21:18
kanał, odra, łaba, dunaj

Koszty budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba mogą wynieść nawet 22,5 mld euro

Budowa kanału Dunaj-Odra-Łaba, której koszty mogą wynieść nawet 22,5 mld euro, jest ekonomicznie efektywna - wynika z ekspertyzy Ministerstwa Transportu RCz, opublikowanej 19 października br.

Przygotowywana dwa lata analiza  dotyczyła zasadności budowy kanału z punktu widzenia transportu, gospodarki wodnej, energetyki i rekreacji. Jej autorzy podkreślają jednak, że o ile połączenie Dunaju z Odrą jest ekonomicznie korzystne, to przekopywanie kanału do Łaby budzi zastrzeżenia.
„Rezultat oceny ekonomicznej wskazuje, że największy sens ma spławność i połączenie Dunaju z Odrą. Odnoga Łaby, która wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych z powodu budowy długich spławnych korytarzy, zmniejsza efektywność tego projektu” – poinformował minister transportu Dan Tok. Analiza ministerstwa wskazuje, że samo połączenie korytarza łabskiego przekroczyłoby koszty budowy połączenia Odra-Dunaj.
Celem budowy kanałów jest utworzenie szlaków transportowych, by można było przepłynąć z Dunaju do Bałtyku i Morza Północnego. Opracowaniem wyników ekspertyzy mają zająć się kolejni eksperci: z ministerstw, szkół wyższych, władz lokalnych, również ze Słowacji i Polski. Ostateczną decyzję o inwestycji podejmie rząd.


Opracowanie: ZBH w Pradze na podstawie www.m.gospodarkamorska.pl