Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodwyżka stóp procentowych w Czechach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-08-03 15:44:58
czechy, stopy procentowe, inflacja, repo, bank centralny, korona czeska, euro

Rada Bankowa Narodowego Banku Czeskiego (CzNB) na posiedzeniu dnia 3 sierpnia br. zdecydowała o podniesieniu z dniem 4 sierpnia stóp procentowych. Jest to pierwsza podwyżka stóp w Republice Czeskiej od lutego 2008 r.

Główna stopa procentowa, 2-tygodniowa stopa repo, została podwyższona o 20 pkt. bazowych do 0,25%. Jednocześnie stopę lombardową podniesiono o 25 pkt. bazowych (do 0,5%), zaś stopę dyskontową pozostawiono na poziomie 0,05%.

Jest to pierwsza zmiana stóp procentowych od listopada 2012 r., gdy obniżono stopę repo do 0,05%, oraz pierwsza podwyżka stóp od lutego 2008 r. – od tego czasu Rada Bankowa odbyła 77 posiedzeń.

Decyzja o podwyżce stóp była oczekiwana w III kw. br. w związku ze stosunkowo szybkim wzrostem cen w I połowie br. przekraczającym 2-procentowy cel inflacyjny CzNB, a także silną presją na wzrost wynagrodzeń w związku z najniższym w UE poziomem bezrobocia (wg nomenklatury Eurostat, po raz pierwszy w historii pokonana została bariera 3% - stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 2,9%) i wysoką liczbą wolnych miejsc pracy (183,5 tys. na koniec czerwca br. – najwięcej w historii). Jednocześnie ceny nieruchomości w RCz rosną najszybciej w całej UE.

Po ogłoszeniu decyzji korona czeska od razu umocniła się w stosunku do euro o ok. 20 ha (do poziomu 26,85 CZK/EUR), a następnie w ciągu kilku godzin (prawdopodobnie wskutek pobierania zysków przez inwestorów sprzedających korony i kupujących euro) straciła w stosunku do euro ok. 10 ha. Kurs ustalił się na poziomie ok. 26,95 CZK/EUR, co oznacza, że korona czeska jest w stosunku do euro najsilniejsza od czasu zakończenia interwencji walutowych na początku kwietnia br.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie informacji Narodowego Banku Czeskiego.