.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywy rozwoju czeskiej gospodarki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-07-28 15:22:23
czechy, gospodarka, pkb, wzrost gospodarczy, inflacja

Większość analityków podniosła prognozowane wskaźniki wzrostu gospodarczego dla Republiki Czeskiej na 2017 r. Oczekuje się, że Narodowy Bank Czeski (CzNB) podniesie stopy procentowe, co powinno doprowadzić do wzmocnienia korony.

Szybki rozwój gospodarczy w I półroczu br. oraz optymistyczne szacunki rozwoju do końca roku sprawiły, że wielu ekonomistów podniosło prognozy wzrostu gospodarczego Republiki Czeskiej w 2017 r. Dla przykładu, bank „Ceska sporitelna” szacuje wzrost na 3,1% (wcześniej 2,7%), a bank „Komercni banka” na 3,7% (wcześniej 2,7%); ponad 3-procentowego wzrostu spodziewają się również ING Bank oraz Zrzeszenie Banków Czeskich (CzBA). U źródeł wzrostu PKB jest przede wszystkim wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, któremu sprzyja rekordowo niskie bezrobocie oraz wzrost płac. Na wynagrodzenia w sektorze publicznym nie szczędzi również rząd, dla którego impulsem są m.in. tegoroczne wybory parlamentarne. Nie bez znaczenia jest również coraz lepsza sytuacja w strefie euro, przekładająca się na wyższy popyt na czeskie produkty.

Wg prognoz CzBA inflacja utrzyma się do końca roku na poziomie nieco powyżej 2%, tj. na poziomie celu inflacyjnego CzNB, wg którego prowadzi on swoja politykę monetarną. Połączenie stosunkowo wysokiej inflacji oraz napiętej sytuacji na rynku pracy zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych; wg ING Bank może do niej dojść już na początku sierpnia. Należy oczekiwać, że wyższe stopy procentowe ograniczą ostatnio bardzo szybkie tempo wzrostu cen mieszkań, a także będą impulsem dla dalszej aprecjacji czeskiej waluty. „Komercni banka” przewiduje, że kurs korony czeskiej w drugim półroczu ukształtuje się na poziomie 25,70 CZK/EUR (obecnie kurs waha się w okolicach 26,00 CZK/EUR).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 27/07/2017.