Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDotacje na wymianę kotłów w Czechach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-03-22 12:18:47
czechy, kotły, ogrzewanie, dotacje

Czeskie Ministerstwo Środowiska o rok przyspieszyło otwarcie drugiej tury dotacji na wymiany kotłów grzewczych.

Ministerstwo zakłada, że dofinansowanie w kwocie 3,4 mld CZK (ok. 539 mln PLN) pozwoli na wymianę do końca 2019 r. nawet 35 tys. starych kotłów grzewczych w czeskich domach rodzinnych. Pieniądze wiosną br. zostaną rozdzielone pomiędzy poszczególne województwa, te zaś do ogłoszą konkursy (niektóre już zapowiedziały, że uczynią to jesienią, inne - że do końca br.) i będą oceniać wnioski.

Dotację będzie można uzyskać na zakup gazowych kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz automatycznych kotłów kombinowanych na biomasę i węgiel. W stosunku do I tury dotacji wycofano możliwość uzyskania dofinansowania na zakup kotłów wyłącznie węglowych.

Priorytetem będzie wymiana kotłów na terenach ze szczególnie wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza – w takich przypadkach wnioskodawcy będą mogli liczyć na dopłatę większą o 7,5 tys. CZK (ok. 1,2 tys. PLN). Jeśli właściciel domu rodzinnego zdecyduje się przy wymianie nowego kotła także na realizację prac (np. wymianę okien i drzwi czy ocieplenie dachu) w ramach programu „Nowe zielone światło dla oszczędności” (Nova zelena usporam), uzyska dodatkowo 20 tys. CZK (ok. 3,2 tys. PLN) lub – przy kupnie kotła kombinowanego – 40 tys. CZK (ok. 6,3 tys. PLN). Prace te i zakup kotła nie muszą być wykonywane łącznie czy w określonej kolejności, a o dodatkowe dofinansowanie można wnioskować do końca czasu obowiązywania obydwu programów.Kotły


Ministerstwo zapowiedziało, że będzie z samorządami negocjować wprowadzenie możliwości prefinansowania zakupu kotłów czy uwzględniania faktur jeszcze niezapłaconych, tak by na wymianę kotłów mogły pozwolić sobie również osoby niemające odłożonych środków (możliwość taką przewidziano w I turze zgłoszeń np. w woj. hradeckim, gdzie system ten dobrze się sprawdził).

W ramach rozpoczętej latem 2015 r. I tury dofinansowania wymieniono ok. 30 tys. kotłów grzewczych. Największe zainteresowanie dotyczyło kombinowanych kotłów na biomasę i węgiel (36% wniosków w całej RCz), pomp ciepła (22%), kotłów na biomasę (16%) i gazowych kotłów kondensacyjnych (14%). Najmniej wniosków (12%) dotyczyło kotłów wyłącznie węglowych, których wymiana w II turze nie będzie już dofinansowywana. Odnotowano także duże różnice w zainteresowaniu poszczególnymi kotłami pomiędzy województwami: kombinowane kotły na biomasę i węgiel były najbardziej popularne w woj. usteckim (48% wniosków z tego województwa), libereckim i morawsko-śląskim (po 45%), kotły na biomasę w woj. zlinskim (41%) i południowomorawskim (37%), pompy ciepła w Pradze (42%) i woj. pilzneńskim (36%), zaś gazowe kotły kondensacyjne w Pradze (45%) i woj. południowomorawskim (28%).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie danych Ministerstwa Środowiska RCz oraz MF Dnes z dn. 22/03/2017.