Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBeneficjenci dotacji rolno-spożywczych w Czechach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2017-01-10 14:36:23
czechy, dotacje, rolnictwo, przetwórstwo spożywcze

Czescy producenci żywności mogą liczyć na rosnące wsparcie ze strony państwa.

Jeszcze w latach 2013-2014 r. wsparcie ze strony państwa na modernizację produkcji rolno-spożywczej wynosiło rocznie ok. 130 mln CZK (4,8 mln EUR). W czasie kadencji obecnego rządu zostało zwiększone do ponad 200 mln CZK (ok. 7,4 mln EUR) w 2015 r. oraz do 396 mln CZK (14,6 mln EUR) w 2016 r.; na rok 2017 r. przewiduje się podobna sumę. Na skokowe zwiększenie kwot dotacji musiała wyrazić zgodę Komisja Europejska.

Największym ich beneficjentem był w ub.r. tradycyjnie koncern Agrofert, należący do wicepremiera i ministra finansów A. Babisa, który otrzymał ponad ¼ dotacji w tym sektorze. W ramach koncernu, największe dofinansowanie otrzymały firmy mięsne Kostelecke uzeniny i Vodnanska drubez oraz sieć piekarni Penam. Agrofert jest także liderem pod względem kwoty państwowych dotacji modernizacyjnych otrzymanych w ciągu ostatnich 5 lat, z wynikiem 206 mln CZK (7,6 mln EUR), a także największym beneficjentem I tury dotacji europejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (205 mln CZK, tj. 7,6 mln EUR, a więc 1/5 przyznanej kwoty). Co ciekawe, dotacje zatwierdza Komisja ds. Rolnictwa Izby Poselskiej RCz, której szefem jest J. Faltynek, poseł ANO (utworzonej przez A. Babisa partii wchodzącej w skład koalicji rządzącej), a jednocześnie członek zarządu Agrofertu.

Analitycy zwracają uwagę, że choć tworzone w Ministerstwie Rolnictwa strategie wprost mówią o konieczności wspierania MŚP, w praktyce ich głównymi beneficjentami są wielkie firmy przemysłowe, niekiedy zresztą z kapitałem zagranicznym. I tak, drugim (po Agrofercie) największym beneficjentem wsparcia modernizacyjnego z budżetu państwa w ostatnich 5 latach był francuski koncern Soufflet, którego sieć 5 słodowni w RCz otrzymała 75 mln CZK (2,8 mln EUR). Jednocześnie firma ta zakończyła rok finansowy 2015/2016 z zyskiem 325 mln CZK (ok. 12 mln EUR). Podobnie grupa Hame produkującą m.in. żywność dziecięcą, sosy i konserwy (właścicielem jest norweska Orkla), która była w ostatnich 5 latach 7. największym beneficjentem dotacji na modernizację produkcji żywnościowej oraz 2. (po Agrofercie) firmą z największym wsparciem w I turze dotacji europejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Faktem jest jednak, że czeski przemysł przetwórstwa żywności istotnie wymaga nakładów inwestycyjnych: ocenia się, że produktywność pracy w sektorze jest na poziomie ok. 50-60% średniej UE. Obok faktu przyznawania dotacji zagranicznym firmom działającym w RCz, na rynku paradoksalnie panuje opinia o niewystarczającym otwarciu dużych firm przetwórstwa spożywczego na zagraniczny kapitał, który pomógłby w ich restrukturyzacji.dotacje food proc.


 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie tygodnika Ekonom nr 1/2017.