.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzesi dostrzegli nową polską strategię rozwoju

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-08-04 14:32:25
polska, czechy, strategia, rozwój

Największy czeski dziennik ekonomiczny „Hospodarske noviny” opisał najnowszy projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju autorstwa wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Autor artykułu, znany czeski dziennikarz gospodarczy Martin Ehl, podkreśla, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to „najbardziej kompleksowa propozycja reform mających na celu poprawę jakości całej gospodarki po 1989 roku w całej Europie Środkowej”.

Wg autora zasadniczym celem Strategii jest pozbycie się uzależnienia od taniej siły roboczej i zagranicznego kapitału. W artykule zauważono, że w projekcie Strategii wytypowano dziesięć strategicznych sektorów przemysłu, z których znaczące działania podjęto już w jednym z nich, tj. w zakresie produkcji środków transportu, a konkretnie w rozwoju i produkcji autobusów elektrycznych. Podkreślono także takie elementy Strategii, jak zwiększenie wsparcia dla regionów słabiej rozwiniętych, zastępowanie w polskim miksie energetycznym węgla odnawialnymi źródłami energii i energią jądrową, reindustrializacja oraz rozwój polskiego sektora finansów i intensyfikacja polskich inwestycji zagranicznych.

W artykule cytowane są udzielone specjalnie dla gazety wypowiedzi wicepremiera oraz ministra nauki Jarosława Gowina, w których podkreśla on znaczenie, jakie w Strategii mają kwestie związane z B+R: konieczność budowy świadomości przedsiębiorców w zakresie tego, jak istotne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, a także nakierowanie społeczności akademickiej na komercjalizację wyników badań. Zauważono, iż ważny element Strategii stanowi stworzenie silnych firm państwowych, instytucji badawczych i funduszu inwestycyjnego, których działania miałyby pomóc ściślej powiązać sektor przemysłu ze środowiskami naukowymi.

W części końcowej zacytowano także wypowiedź jednego z analityków think-tanku Polityka Insight, który oczekiwał w dokumencie rozwinięcia niektórych kwestii, takich jak stan docelowy sektora górniczego czy model finansowania budowy elektrowni jądrowych.

Jak zauważono, Strategia wyznacza wiele ambitnych celów długookresowych, których realizacja wymagać będzie sprawnego połączenia środków krajowych i funduszy unijnych, a także zmotywowania Polaków do inwestowania swych oszczędności na rynku krajowym.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 4/08/2016.