Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBrak chętnych do udziału w przetargach czeskiego Zarządu Rezerw Materiałowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-07-26 10:41:19
czechy, surowce, rezerwy, żywność

Czeska instytucja odpowiedzialna za zasoby żywnościowe na wypadek sytuacji kryzysowych boryka się z problemami w pozyskiwaniu chętnych do udziału w przetargach publicznych.

Zgodnie z założeniami Zarządu Państwowych Rezerw Materiałowych Republiki Czeskiej, zasoby podstawowych artykułów spożywczych - w przypadku sytuacji kryzysowych (takich jak powodzie, susze czy konflikty zbrojne) - powinny pokrywać zapotrzebowanie na okres co najmniej 3 dni. Obecnie posiadane zasoby żywności pokrywają jedynie zapotrzebowanie na 1,2 dnia. W zawiązku z tym Zarząd podejmuje działania mające na celu zwiększenie posiadanych lub nadzorowanych zasobów.

Obecnie rozpisane są przetargi na dostawę 1 902 t cukru (wartość: 23,9 mln CZK, tj. 3,86 mln PLN), 1 028 t serów naturalnych (4 mln CZK, tj. 646 tys. PLN), 1 500 t mleka w proszku pełnotłustego (117,9 mln CZK, tj. 19,03 mln PLN) oraz kolejne 1500 t – odtłuszczonego (93 mln CZK, tj. 15,01 mln PLN). Ze względu na brak zainteresowania przetargami, w najbliższym czasie zostaną rozpisane ponownie dwa kolejne przetargi: na dostawę 100 t wędlin (11,2 mln CZK, tj. 1,81 mln PLN) oraz 500 t mleka skondensowanego (46,8 mln CZK, tj. 7,56 mln PLN). Z kolei w innym przetargu (na dostawy mleka) Zarząd był zmuszony powtórzyć 6 z 7 części przetargu, do którego zgłosiło się tylko jedno przedsiębiorstwo – firma mleczarska Olma.

Niewielkie zainteresowanie ze strony czeskich firm tłumaczone jest zaostrzeniem od ok. 2 lat kontroli składowania (w zależności od przetargu składowanie jest wykonywane w magazynach firm, które wygrały przetarg lub Zarządu Rezerw Materiałowych – miejsca te nie są podawane do publicznej wiadomości ze względów bezpieczeństwa) oraz wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych warunków umownych (np. nie zawiera się już umów na czas nieokreślony, ale na 3 lata z opcją przedłużenia). To zaostrzenie warunków wynika ze złych doświadczeń Zarządu z kontrahentami – przykładem może być znajdująca się obecnie w stanie upadłości firma Viktoriagruppe, która miała za zadanie przechowanie zasobów ropy naftowej, a – jak wykazała kontrola – w magazynach zabrakło kilka milionów litrów tego surowca.

Zarząd Państwowych Rezerw Materiałowych zatrudnia 300 osób i dysponuje budżetem 2,2 mld CZK (tj. 355 mln PLN).

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie Hospodarskych Novin z dn. 12 lipca br.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kancelaria Adwokacka w Olsztynie

Adwokat Marta Rozbicka jest właścicielem kancelarii prawnej w Olsztynie. Świadczymy usługi z zakr...
Polska - Olsztyn 2021-05-17 Dodał: Marta Rozbicka Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Pozycjonowanie i Tworzenie Stron Internetowych.

Prowadzimy agencję interaktywną na terenie Olsztyna. W branży internetowej świadczymy usługi już ...
Polska - Olsztyn 2021-05-13 Dodał: Artur Niestępski Media i reklama Zobacz ofertę

Brama wjazdowa przesuwna

Brama żaluzjowa charakteryzuje się oryginalną konstrukcją składającą się ze stalowych przęseł, kt...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert