Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZarobki w Republice Czeskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-03-01 11:11:17
zarobki, wynagrodzenie, płace, czechy

Czeski tygodnik Ekonom porównał płace w 200 największych czeskich przedsiębiorstwach, określając sektory, regiony oraz firmy z najwyższym i najniższym przeciętnym wynagrodzeniem. Dokonano także analizy możliwości rozwoju sytuacji w zakresie zarobków.

Sektorowym liderem wynagrodzeń jest branża IT i telekomunikacyjna (tu porównań dokonano na podstawie danych serwisu Platy.cz), a w kategorii firm – jej przedstawiciele: Microsoft, Cisco Systems i IBM RCz. Przeciętne zarobki pracownika (nie licząc ścisłego kierownictwa) w tej branży, to 38,5 tys. CZK (1,4 tys. EUR) brutto miesięcznie, zaś w wymienionych firmach – odpowiednio – 185,4 tys. CZK (6,9 tys. EUR), 164,1 tys. CZK (6,1 tys. EUR) oraz 149,2 tys. CZK (5,5 tys. EUR).

Kolejne miejsca pod względem branż zajmują: bankowość – ze średnią miesięczną płacą 36,7 tys. CZK (1,35 tys. EUR), farmacja - 35,9 tys. CZK (1,3 tys. EUR), działalność doradcza – 33,5 tys. CZK (1,2 tys. EUR) oraz ubezpieczeniowa (33,2 tys. CZK – 1,2 tys. EUR). Granicę 100 tys. CZK (ok. 3,7 tys. EUR) przekraczają jednak tylko 4 kolejne firmy, w tym 3 zajmujące się doradztwem (McKinsey, EY oraz KPMG) i jedna transportem (Řízení letového provozu - przedsiębiorstwo kontroli ruchu lotniczego); w ich przypadku przyczynił się do tego z pewnością brak rozróżnienia wynagrodzeń szeregowych pracowników i kadry kierowniczej. Granicę 80 tys. CZK (3,0 tys. EUR) przekroczyła również jedna firma z sektora bankowego (J&T Banka), kolejne 2 firmy IT/telekomunikacyjne (O2 RCz oraz AVG Technologies CZ) i 2 doradcze (EY Audit i PWC RCz).

Z drugiej strony, najmniej zarabiają osoby zatrudnione w sektorze opieki społecznej (17,5 tys. CZK – tj. ok. 647 EUR), w branży restauracyjno-kwaterunkowej (19,3 tys. CZK – 714 EUR), sektorze tekstylnym i odzieżowym (20,7 tys. CZK – 767 EUR), w lecznictwie weterynaryjnym (21,6 tys. CZK – 799 EUR) oraz pracujące w rolnictwie (22,3 tys. CZK – 825 EUR).

Po kilku latach spowolnienia, wraz ze wzrostem gospodarczym zaczęły Czechom rosnąć również płace: spośród 200 zbadanych firm – w 112 pracownicy mogli cieszyć się podwyżkami swoich zarobków w porównaniu do roku poprzedniego. Do dużych przedsiębiorstw, które dały pracownikom największe podwyżki należą Microsoft, O2, Danone i Siemens. Z kolei badanie ankietowe banku CSOB przeprowadzone wśród 500 MŚP pokazuje, że w tej grupie przeciętny poziom płac w br. podniesiono w 48% firm (1/5 MŚP zwiększyła wynagrodzenia o ponad 3%), a obniżono - jedynie w 3% firm.

Badanie firmy EY dotyczące planów firm w zakresie zarządzania kadrami pokazuje, że aż 51% czeskich firm zamierza w najbliższych 12 miesiącach zwiększyć zatrudnienie – należą do nich m.in. wspomniany Microsoft, firmy logistyczne AWT i SB Schenker, grupa petrochemiczna Unipetrol czy sieć sklepów Lidl. Na drugim biegunie jest ok. 9% ankietowanych firm, w tym firma wydobywcza OKD zamierzająca - z powodu niskich cen węgla - zwolnić do końca br. 150 górników i 50 pracowników administracyjnych.

Analizując różnice regionalne, nie dziwi czołowa pozycja Pragi, gdzie przeciętne miesięczne zarobki brutto wynoszą 34,8 tys. CZK (1,3 tys. EUR), znacznie więcej niż w kolejnych regionach: południowomorawskim z Brnem (26,5 tys. CZK – 980 EUR) oraz środkowoczeskim (26,4 tys. CZK – 977 EUR). Na najniższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące w regionach karlowarskim (22,7 tys. CZK – 840 EUR) i graniczącym z Polską ołomunieckim (23,1 tys. CZK – 855 EUR).

Patrząc z perspektywy całej gospodarki, średnie tempo wzrostu (r/r, realnie) poziomu płac w poszczególnych kwartałach było coraz szybsze: 2,2% w I kwartale, 2,8% w drugim i 3,4% w trzecim (nominalnie, odpowiednio, o 2,3%, 3,5% oraz 3,8%). Ostatnio tak wysokie tempo kwartalnego wzrostu płac miało w czeskiej gospodarce miejsce w II połowie 2009 r. Sygnały do podwyżek w przedsiębiorstwach prywatnych daje także czeski rząd, który w ciągu roku dwukrotnie podniósł płace w sektorze publicznym. Powoli aktywizują się czeskie związki zawodowe, dotąd raczej skupione na obronie miejsc pracy.

Ogólnie obserwowanym zjawiskiem jest nieco powolniejszy wzrost poziomu płac w stosunku do tempa wzrostu PKB. To opóźnienie wynika, jak tłumaczą ekonomiści, m.in. z faktu konieczności skompensowania przez firmy trudności z okresu recesji, w trakcie której utrzymywano liczbę pracowników powyżej potrzeb produkcyjnych (co stanowiło z kolei bufor w przypadku poprawy koniunktury). Również rosnący poziom zatrudnienia (w październiku br. 70,7%) i towarzyszący mu spadek bezrobocia (do 5,9% w październiku br.) nie sprzyjały początkowo wzrostowi średniej płacy, gdyż z reguły zatrudniane osoby zaczynają pracę od stosunkowo niskich wynagrodzeń.

Tym niemniej, coraz bardziej doskwierający niedostatek siły roboczej powinien przyczynić się do bardziej wyraźnego wzrostu płac w przyszłym roku: Ministerstwo Finansów RCz szacuje ich nominalny wzrost na poziomie 4,3%, zaś Narodowy Bank Czeski – 4,4% (dla porównania, prognoza na cały br. to 3,3%); tempo wzrost płac realnych powinno z kolei wynieść ok. 3% zarówno w 2015 , jak i 2016 r., a w 2017 r. nawet zwolnić do 2,5%.

Zał. Zestawienie przedsiębiorstw z najwyższym średnim wynagrodzeniem pracowników w RCz w poszczególnych typach działalności (za 2014 r.) PPE_PL_Zarobki - tabela.pdf
 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie informacji podanych przez tygodnik Ekonom nr 49/2015 oraz Czeski Urząd Statystyczny.

Pliki do pobrania

Zarobki - tabela
pdf | 605.45 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert