Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodpisanie memorandum o współpracy państw V4 w obszarach innowacji i start-upów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2015-10-14 15:52:38
innowacje, v4, start-up, grupa wyszehradzka

12 października podpisano w Pradze memorandum o współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w obszarze innowacji i start-upów. W imieniu polskiego Ministra Gospodarki podpis pod dokumentem złożyła Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w MG.

1280px-Hrznskpalc2Pałac Hrzánský na Hradczanach, w którym podpisano memorandum.

Celem memorandum jest m.in. zwiększenie potencjału regionu dzięki wspólnym działaniom na rzecz wsparcia innowacji, a tym samym wniesienie wkładu w postrzeganie regionu jako nowoczesnej części UE i gospodarki światowej. Sygnatariusze wychodzą z założenia, że koordynacja podejścia na szczeblu regionalnym jest najbardziej efektywnym sposobem promocji start-upów z państw V4 oraz przyciągnięcia potencjalnych partnerów, inwestorów i klientów dla tych firm.

Do priorytetowych wspólnych działań zaliczono w memorandum:

- narzędzia kojarzenia firm: w tym kontekście strony postanowiły wspólnie zarządzać i regularnie aktualizować profil We4Startups na portalu Facebook, tak by stał się głównym punktem kontaktowym pomiędzy start-upami regionu oraz innymi interesariuszami;

- doprecyzowanie zasad działania inicjatywy V4 Innovation Task Force: m.in. ustalenie minimalnej liczby spotkań na 3 rocznie oraz przyjęcie formuły otwartości na nowe instytucje z państw V4;

- kontynuację działań w ramach inicjatywy We4Startups, w ramach której od kwietnia 2015 r. wspierane są start-upy regionu w amerykańskiej Dolinie Krzemowej;

- możliwość włączenia do inicjatywy także innych państw w przypadku zainteresowania państw Grupy i zgłaszanego zapotrzebowania ze strony start-upów.

Działania te będą finansowane m.in. ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, programu Horyzont 2020, Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (ESIF) oraz środków budżetowych poszczególnych państw.

Inicjatywa wypracowania memorandum podjęta została podczas niedawno zakończonego słowackiego przewodnictwa w Grupie, a konkluzje osiągnięto w trakcie trwającego przewodnictwa Republiki Czeskiej. W ceremonii podpisania memorandum uczestniczył także Andrus Ansip, Wiceprzewodniczący KE i Komisarz ds. Cyfrowego Rynku Wewnętrznego.

Intensyfikacja współpracy państw V4 w obszarze innowacji trwa od listopada 2014 r., gdy utworzono V4 Innovation Task Force, w ramach której przedstawiciele instytucji czterech państw odbywają regularne spotkania koordynacyjne (dotąd odbyły się cztery: dwa w Bratysławie, zaś po jednym w Budapeszcie i Pradze). Z polskiej strony w spotkaniach uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Opracowanie: WPHI w Pradze

 

V4Ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej oraz komisarz A. Ansip w trakcie ceremonii podpisywania memorandum.