Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZmiany podatkowe w Czechach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Dębiec | 2016-05-27 09:59:37
podatki, czechy

Czeskie Ministerstwo Finansów zaczęło przygotowywać największe zmiany w administracji podatkowej od 23 lat – już teraz znane są główne założenia przyszłego systemu.

Pierwszy projekt zmian – na którymi czeskie MF pracuje od lutego br. – ma zostać przedstawiony we wrześniu 2017 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. Jeśli uzyska on poparcie nowego rządu, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Nowa ustawa ma zastąpić wielokrotnie zmienianą ustawę o podatkach dochodowych z 1993 r., tworząc nowy system administracji podatkowej.

Podstawowym założeniem jest uproszczenie zarówno zapisów ustawowych, jak i obowiązków podatkowych (np. sposobu wypełniania formularza podatkowego). W jednym miejscu mają być pobierane zarówno podatki czy zaliczki na nie, jak też składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. W ustawie nie znajdą się konkretne stawki podatkowe ani przydział ulg dla konkretnych grup – jedynie ich lista. Kolejne rządy będą osobnym aktem prawnym ustalać te kwestie wg własnych preferencji, tak że nie będzie konieczna tak częsta zmiana samej ustawy.

Wprowadzeniu nowego systemu podatkowego towarzyszyć ma zmiana systemu komputerowego wykorzystywanego dla celów administracji podatkowej. Już teraz przygotowywany jest przetarg na dostawcę nowego systemu komputerowego, który ma zostać ogłoszony latem lub jesienią br. Jego wartość powinna wynieść ok. 8 mld CZK (1,31 mld PLN), co czyni go jednym z największych przetargów w historii RCz. W badaniu firmy doradczej Deloitte - które zamówiono na potrzeby przygotowania zmian - oceniono, że zastąpienie obecnego, przestarzałego systemu pozwoli urzędnikom oszczędzić przeciętnie nawet 1/3 czasu pracy.

Niezależnie od prac nad nową ustawą o podatkach dochodowych, przed przyszłorocznymi wyborami powinno wejść w życie szereg zmian w kwestiach podatkowych. Najważniejsze z nich to:

- zwiększenie od 2017 r. ulgi podatkowej na drugie dziecko do 19 404 CZK (ok. 3 175 PLN) oraz na trzecie i kolejne dziecko do 24 204 CZK (ok. 3 960 PLN), z poziomów podwyższonych już w br., wynoszących – odpowiednio – 17 004 CZK i 20 604 CZK;

- wprowadzenie systemu elektronicznej ewidencji przychodów dla dostawców usług kwaterunkowych i gastronomicznych (od 1 grudnia br.) oraz dla handlu detalicznego i hurtowego (od 1 marca 2017 r.);

- obniżenie stawki VAT na usługi gastronomiczne świadczone w restauracjach oraz napoje bezalkoholowe z 21 do 15%;

- wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia (ang. reverse charge; tzn. VAT deklaruje usługobiorca, a nie usługodawca) na usługi telekomunikacyjne od 1 lipca br. – rozwiązanie to dotyczy jedynie sektora przedsiębiorstw.

 

Opracowanie: WPHI w Pradze na podstawie MF Dnes z dn. 14/05/2016.